CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, cep telefonu ve tablet bilgisayarlar için getirilen TRT bandrolü düzenlemesine tepki gösterdi. Sertel, “TRT yönetimi, vatandaşın cebine göz dikeceğine 368 milyon 328 bin liralık şüpheli alacaklarını tahsil için uğraşsın. Alacaklarını tahsil ederse ve kimseye para kaptırmazsa yeni vergilere de gerek kalmayacaktır” dedi.

Radyo ve televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol ücretine ek olarak cep telefonu ve tablet bilgisayarlar için getirilen TRT bandrolü düzenlemesini eleştiren Sertel, “Vatandaşlardan kesilen elektrik katkı payı ve bandrol ücretleri yetmemiş olacak ki iktidarın borazanı haline gelen TRT’nin gelir kalemlerine bir yenisini daha eklendi. Dış yapımlara 600 milyondan fazla para harcayan TRT yönetimi, vatandaşın cebine göz dikeceğine 368 milyon 328 bin liralık şüpheli alacaklarını tahsil için uğraşsın. Alacaklarını tahsil ederse ve bundan sonra kimseye para kaptırmazsa yeni vergilere de gerek kalmayacaktır” dedi.

368 MİLYONLUK ŞÜPHELİ ALACAK

TRT’nin, geçen yılbaşı toplam 289 milyon dağıtan Milli Piyango İdaresi’nden çok daha fazla bir parayı (368 milyon) tahsil edemediğini, 150 milyonluk büyük ikramiyenin ise Akdeniz Medya’ya vurduğunu ifade eden Atila Sertel, şunları söyledi:
“Vergi yükü altında ezilen vatandaşa yeni bir darbe daha vuruldu. Toplumun büyük bir çoğunluğu TRT’nin taraflı yayın politikasından şikâyetçi. TRT için kesilen elektrik katkı payını ve bandrol ücretini ödemek istemiyor. Türk halkı TRT için verdiği her bir kesinti için ah ediyor. Vatandaş, kendisinden kesilen paralarla iktidar yanlısı gazetecilerin, akademisyenlerin, doktorların zengin edilmesini kabullenemiyor. Ersin Düzen’le ilgili yaptığımız açıklamanın ardından sosyal medya aracılığıyla binlerce vatandaş tepkisini dile getirdi.