Türk futbolunun yerinde saymasının en önemli nedeni, kulüplerin alt yapıya önem vererek kendi öz kaynaklarına eğilmek yerine akıl almaz paralarla yabancı futbolcu transfer etmeleridir.
Gazetelerin spor sayfalarında yer alan haberlere göre başta Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş olmak üzere kulüplerimiz Avrupa’da futbolcu avındaymış.

Alınması düşünülen futbolcular öyle ahım şahım isimler de değil hani. Kimi 30’lu yaşlarını sürüyor, kimi geçen sezonun yarıdan fazlasını kulübede geçirmiş, kimi üst üste sakatlıklar yaşamış, kimi uyumsuz.
Üstelik bunlar için dudak uçuklatan paralar telaffuz ediliyor. 3-4 milyon Euroluk oyuncular neredeyse akşam pazarı fiyatı muamelesi görecek.
Uçuk paralarla yabancı futbolcu oynatma konusunda adeta petrol zengini Katar’la yarışmaya başladık.
++
Takımların neredeyse yarıdan fazlasının yabancı oyuncularla doldurulması gençlerimizin önünü kapatıyor, futbolumuzu geriletiyor, hatta daha gerçekçi olmak gerekirse katlediyor.
Son yıllarda milli takımımızın başarısız olmasının en önemli nedeni uygulanan yabancı futbolcu politikasıdır.
++
Peki, bu karanlık tablo nasıl değişebilir?
Bence şunların yapılması gerekir:
-Takımların yabancı kontenjanı iki oyuncuyla sınırlı tutulmalıdır.
-Kulüplere alt yapılarını geliştirme zorunluluğu getirilmeli, her kulüp her yıl en az bin genci altyapısındaki futbol okullarına alarak yetiştirmelidir.
-Yabancı futbolcuların kazancından alınan vergiler artırılarak yüzde 40, hatta yüzde 50 düzeyine yükseltilmelidir.
-Futbol kulüpleri rasyonel yönetilmemekte, kulüp başkanlarının oyuncağı olmaktadır. Bunu değiştirecek yasal önlemler alınmalı, mali dengesi bozuk kulüplerin yöneticileri görevden uzaklaştırılmalıdır.
-Resmi ya da gayrıresmi aracıların transferlerden komisyon almaları önlenmeli, şişirilmiş rakamlarla transfer yapıp haksız para kazananlara ağır cezalar verilmelidir.