Türk futbolunun yerinde saymasının en önemli nedeni, kulüplerin alt yapıya önem vererek kendi öz kaynaklarına eğilmek yerine akıl almaz paralarla yabancı futbolcu transfer etmeleridir.
Gazetelerin spor sayfalarında yer alan haberlere göre Fenerbahçe 30 yaşın eşiğindeki Nani ve kulübüne 3 yıl için 75 milyon liradan fazla para ödeyecekmiş.
Süper Ligin yeni takımı Antalyaspor ise 34 yaşındaki Eto’yla 3 yıllığına 36 milyon liraya anlaşmış.
Önümüzdeki günlerde başka “flaş” transferler bekleniyor.
Fenerbahçe geçen yıl Sow’a10 milyon, Kuyt’a 9 milyon lira ödemede bulunmuştu. Galatasaray Sneijder’e 9.6 milyon, Melo’ya 9.3 milyon lira vermişti.
Bu liste onlarca isimle uzatılabilir.
Artık bırakın Süper Lig takımlarını, PTT 1. Lig takımları bile çok sayıda yabancı oyuncuyla çıkıyorlar sahaya.
++
Uçuk paralarla yabancı futbolcu oynatma konusunda adeta petrol zengini Katar’la yarışmaya başladık.
Takımların neredeyse yarıdan fazlasının, üstelik yaşı ilerlemiş, emekliliği gelmiş yabancı oyuncularla doldurulması gençlerimizin önünü kapatıyor, futbolumuzu geriletiyor, hatta daha gerçekçi olmak gerekirse katlediyor.
Son yıllarda milli takımımızın başarısız olmasının en önemli nedeni uygulanan yabancı futbolcu politikasıdır.
++
Peki, bu karanlık tablo nasıl değişebilir?
Bence şunların yapılması gerekir:
-Takımların yabancı kontenjanı iki oyuncuyla sınırlı tutulmalıdır.
-Kulüplere alt yapılarını geliştirme zorunluluğu getirilmeli, her kulüp her yıl en az bin genci altyapısındaki futbol okullarına alarak yetiştirmelidir.
-Yabancı futbolcuların kazancından alınan vergiler artırılarak yüzde 40, hatta yüzde 50 düzeyine yükseltilmelidir.
-Futbol kulüpleri rasyonel yönetilmemekte, kulüp başkanlarının oyuncağı olmaktadır. Bunu değiştirecek yasal önlemler alınmalı, mali dengesi bozuk kulüplerin yöneticileri görevden uzaklaştırılmalıdır.
-Kulüp yöneticilerinin ve aracıların transferlerden komisyon almaları önlenmeli, şişirilmiş rakamlarla transfer yapıp haksız para kazananlara ağır cezalar verilmelidir.