Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Kayseri Şube Başkanı Kemal Erçalık, zorunlu trafik sigortasında yılbaşından önce yaklaşık yüzde 300 oranında artış yapıldığını bildirdi.

Erçalık, yaptığı yazılı açıklamada, yılbaşından sonra da açıklanan yüzde 20 ek zamla hem vatandaşın hem de esnafın zor durumda bırakıldığını savundu.
Zamların sadece taksici, minibüsçü, otobüsçü ve kamyoncu esnafı değil özel aracı olan her vatandaşı da aynı şekilde mağdur ettiğin iddia eden Erçalık, şunları kaydetti:
“Geliri düşük vatandaş 10 bin liralık arabasına 2 bin lirayı geçen miktarlarda sigorta ücreti ödemek zorunda bırakıldı. Vatandaş bu parayı ödeyemediği için arabasını satmak zorunda. Ticari araç sahipleri için bu durum daha çıkmaza girdi. Son yıllarda zorunlu trafik poliçelerini ödemekte zorlanan ticari araç sahibi esnafımızı bir de bu son yapılan fahiş zamlar iyice köşeye sıkıştırdı. Hatta durum öyle vahim bir hal aldı ki hasarsızlık indirimleri hiçe sayılmış olup oranlar kat kat arttı. Sigorta şirketlerinin uyguladığı uçsuz bucaksız zamlara bir sınır getirilmelidir. Sigorta sektörünün dolar kurundaki ciddi artış nedeni ile yedek parça fiyatlarının artması, artan araç sayısına paralel olarak hasar dosya sayısının ciddi artış göstermesi, eskisi gibi ciddi ve yaralı kaza olmadığı sürece polis tutanağının artık istenmemesi gibi sebeplerden dolayı yapılan zamların düzenlenmesini talep etmekteyiz.”
Erçalık, yasa gereği yapılması zorunlu olan trafik sigorta primlerinin adaletli ve vatandaşın bütçesini sarsmayacak, makul bir fiyata çekilmesini istediklerini vurgulad