AK Parti’nin hazırladığı yeni torba kanun teklifindeki bir madde önümüzdeki günlerde çok tartışılacak bir hüküm getiriyor. Buna göre, seçim döneminde taraflı yayın yapan yayın kuruluşlarına derhal müdahale edip cezalandırma yetkisi YSK’dan alınıp RTÜK’e veriliyor.
RTÜK’ün mevcut üye yapısı nedeniyle bu değişiklik son derece sakıncalıdır.
Halen RTÜK’ün 9 üyesinden 5’i AK Parti kontenjanından seçilmiştir. Diğer 4 üye ise muhalefet partileri tarafından belirlenmiştir. Yani AK Parti kontenjanından gelen üyeler kuruldan istedikleri kararı çıkartma gücüne sahiptir.
Tablo böyle olunca seçim döneminde sabahtan akşama kadar AK Parti propagandası yapan kanallara ceza verilmeyecek, buna karşın muhalefetin sesini duyurmak isteyen kanallar ağır müeyyidelerle karşı karşıya kalacaklardır.
Bir örnek vermek gerekirse, bu durum Fenerbahçe-Galatasaray derbi maçını üzerinde Fenerbahçe forması olan bir kulüp yöneticisinin yönetmesi kadar tuhaftır.
++
RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç’un, “Yeni düzenleme tarafsız yayıncılığa müdahaledir. AB’yi, dünyadaki gelişmeleri umursamıyorlar. Tek amaçları iktidarın gücünü devam ettirmek” şeklindeki tepkisi son derece haklıdır.
Yine RTÜK’ün MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Çıplak’ın, “İktidar erkinden beslenen yandaş kanallara artık ceza verilmeyebilir” sözleri de bir gerçeği ifade etmektedir.
++
Seçime zaten iktidarda olmanın avantajıyla girecek olan AK Parti’nin toplumda özgürce kanaat oluşmasını önleyecek müdahalelerden sakınması demokrasinin olduğu gibi centilmenliğin de gereğidir.
Torba kanun teklifi aynen kabul edilirse, seçim döneminde RTÜK’teki gücünü kullanarak birçok kanalın yanlı yayın yapmasını sağlayacak olan AK Parti, büyük parasal gücünü ortaya koyarAK Parti ve aday reklamlarının yayınlanmasında da avantaj sağlayacaktır.
AK Partililere, demokratlıkla kurnazlığı karıştırmamalarını tavsiye ederim.

FACEBOOK YORUMLARI