Türkiye’de darbe girişimi okurken, toplumun bazı kesimlerinde geleceğe yönelik korku ve karamsarlık öne çıkıyor.  Türkiye çok darbe gördü.Türkiye’de yaplan darbeler genelde Türkiye’deki demokrasiye sahip çıkmaya yönelik mesajlar ortaya çıkardı.

Ne zaman bu emir komuta zincirinde olmayan başarısız darbe girişimi ortaya çıktığında demokrasinin olmazsa olmazlarından ’’Parlamento’ya’’ bomba atmak zaten bu darbenin başarısızlığına imza atan stratejik hata idi.
 BU KADAR SALAKÇA BİR DARBE OLMAZ
Gerçekten sokaktaki sese kulak verildiğinde, bu darbeciler için çok ilginç yorumlar aldım. Türkiye’de Ayvalık-DİKİLİ bölgesinde tatildeyim, iki belde arasında bir şekilde esnaf ile temas halindeyim. Ben de İstanbul’da iken İstanbullu esnaflar ve sokaktaki insanlarla temas kurmuştu. Duygu ve düşünceler nerdeyse birbir öpüşüyor. Bir kere AK Parti seçmeni olan vatandaşlar, sokakta gördüğümüzle örtüşüyor. Darbeye müsamaha yok. Askerde olsa, subayda olsa rütbeli de olsa bu tepki olmalı. Yani erbaşlara yönelik vatandaşın linç etmeye yönelik hareketini onlar onaylıyor. Bunun karşısında, AK Parti seçmeni dışındaki vatandaş ise onları ’’Bİzim Mehmetçiklerimiz’’diyor yani bu ülkenin çocukları görüşünde olup, ’’Onlar emir kulları. Ne emir aldıysa onu uygularlar. Aksi, asker için suçtur. Savaşlari da bu emir ile kazanırız’’yönünde.
DARBE’DE TÜRKİYE’Yİ İKİYE BÖLDÜ
Türkiye’de her oluşum, bir şekilde ülkeyi ikiye bölüyor. FTÖ terör örgütünün arkasında olduğu iddia edilen bu başarısız darbe girişimi için kurulan senaryolar bile var. Bir kere darbe görmüş insanlar, bu darbe girşimini darbelerin yüz karası olarak görüyorlar. Yani bu darbenin arkasında bir şeylerin olduğu inancı ve görüşündeler. En son 12 Eylül 1980 Kenan Evren ve komuta zincirindeki darbeyi yaşayanlar, ’’Sabah uyandığımızda sokaklarda askeri araçlar ve süngü takmış askerlerle karşılaştık. Sokağa çıkarken, asker, ’’Darbe oldu, sokağa çıkmak yasak’’diyordu. Karşı koymaya kalktığımızda ise ’’Yasak, gardaşım yasak’’süngü ile dürtüyorlardı. Yani bu başarısız darbede görülen manzaralar 12 Eylül 1980 ile yakından uzaktan bir ilgisi yok. Tamamen, ’’Komedi tiyatrosu’’gibi bir bakış var.
 ALLAH KORUSUN CİDDİ BİR DARBE İÇ SAVAŞA YOL AÇAR
Türkiye’de son yasal değişimler ile askeri darbelerin, artık geride kaldığına yönelik bir bakış vardı. Ancak bu bakış son girişim ile vay dedirtti. Ancak çok acayip bir darbe olması nedeniyle de ’’Bu işte bir iş var’’dedirtten cinsinden. İşte bazıları Başkanlık için ya da orduda temizlik yapmak ve AK Parti kadrolarını getirmek için bir senaryo olarak bile seslendiriyor. Bu çercevede olmayacak dediğimiz darbe eğer ileride darbeye yakışan şekilde sert en azından 12 Eylül 1980 stratejisinde olur ise bu saatten sonra sokağa dökülerek, asker ile göğüs göğüse savaşarak darbeye karşı çıkan vatandaşa o zaman askerin tavrı bu kadar yumuşak olur mu? Bence Allah korusun derim. Ancak gerçekleri de görmek lazım. Allah yazdıysa bozsun, ama çok kanlı olur. İnşallah ülke iyi yönetilir de, darbeye kimse yeltenmez. Darbeler her zaman bir ülke için yıkım olmuştur. O nedenle demokrasiye sahip çıkalım, ancak çıkarken de dikta demokrasisi de olmasın.
DARBE VE OPERASYONLAR
Madem korku dedik. İşte Ak Parti ve sokağa dökülen vatandaşların demokrasiye sahip çıkma adına askerin yakasına yapışan tavrı ve linç eden tavrı toplumun diğer yüzde 50’sinde geleceğe yönelik korku ve endişeyi de beraberinde getiriyor. Maalesef manzara böyle. Şimdi darbe girişimi ile ilişkili gözaltılar ve işden el çektirmelerde toplumun bir kesiminde, ”Bir taş ile 3 kuş”örneği veriliyor. Yani şu an herşey AK Parti endeksli diğerlerinin ise korku ve endişeli bir hali var. Yarısı korkan bir Türkiye psikolojisi ne kadar sürdürülebilir. O da kocaman bir soru işareti.