2 Şubat 2016 tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile 4 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren zamlı toplu ulaşım tarifesi, sadece vatandaşların değil aynı zamanda çeşitli sivil toplum örgütlerinin de tepkisini çekmeye devam ediyor.

Son olarak Ankara’da birçok avukat, akademisyen ve alanında uzman kişilerin bir araya gelerek kurduğu Hukuksal Eğitim ve Araştırma Derneği (HEAD) söz konusu idari işleme karşı Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açtı.
Dernek Başkanı Av. Recai Görgülü konu ile ilgili yaptığı açıklamada “2014 Haziran ayında toplu ulaşıma zam yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve UKOME’nin bu kararının hakkaniyete aykırı olduğunu düşünüyoruz. Ankara; memurların, işçilerin ve özellikle de öğrencilerin yoğun olduğu bir kent. Bu insanlar işlerine, okullarına giderken toplu ulaşım araçlarını kullanıyorlar” dedi.
İşverenler veya devletin vatandaşların toplu ulaşım masraflarını karşılamadığını belirten Görgülü, şunları kaydetti:
“İnsanlar 3-5 kuruş kazandıkları işlerine giderken ulaşım bedellerini ceplerinden ödüyor ve ellerine hiçbir şey kalmıyor. Belediyelerin bu konuya daha büyük hassasiyetle yaklaşmasını istiyoruz. İdarenin vatandaşa karşı sadece mali değil aynı zamanda toplumsal yükümlülükleri de bulunmaktadır. Ulaşım bir hak ve zorunluluktur. Bu hakkı insanlar için erişilmesi güç hale getirmemek gerekir. Dünya’da petrol fiyatları düşerken Türkiye’de ne yazık ki ulaşıma zam geliyor. Bunun için asgari ücretin artırılmasını bahane eden idareciler var. Asgari ücret arttı artalı bu bahane ile her şeye zam yapıldı. Vatandaşa kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar. Aynı sorunu biz avukatlar olarak SGK prim borçlarımızdaki artış nedeniyle yaşıyoruz. Dernek olarak bu probleme ilişkin olarak da girişimlerimiz olacak. Yola çıkış amacımız meslektaşlarımızın ve toplumun haklarını görünür kılmak, yaşanan hak ihlallerini mümkün oldukça uzlaşmacı bir tavırla ortadan kaldırmaktır.”