Kemale ermenin kerametinden olsa gerek yakın dostlarımla Ülke konut inşaatının kaderini değiştirdiğimiz günleri facebook’da yadederken can okuldaşım Colorado Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Böl.Bşk’nı Fahriye Sancar bahsetmiş ve ardından da göndermişti bu kitabı; EMLAK BANKASI 1926-1998,ortak yazarları Doç.Dr.lar Murat Güvenç ve Oğuz Işık 1999’da yazmışlar bu tarihsel değerlendirmeyi. Banka 2001’de 75’inci yaş gününde, Türkiye’nin Konut İhtisas Bankası olarak başarıyla sürdüre geldiği misyonuna son verileceğini hissetmiş olsa gerek ki tarihiyle yüzleşmek üzere bu bilimsel değerlendirmeyi hazırlattırmış.

Bahçeşehir ilk yıllar
ÇOK ARIYORUZ EMLAK BANKA’SINI

Beni ilgilendiren Emlak ve Eytam Bankası olarak başlayıp, ağzında yuvasını taşıyan leylek amblemli Emlak Kredi Bankasıyla devam eden sürecin 1988’deki kırılma noktası. Turgut Özal’ın prenslerinin özel sektörden transfer prensleri olarak tıpkı paranın convertiblesi. vb gibi devrimsel iyileştirmelerden biriyle, toplu konut yapımının yeniden yapılanmasıyla, görevlendirildik. Zamanla yarışan rüya takım derekap Anadolu ve Emlak Kredi Bankalarını İstanbul’da birleştirerek yepyeni logosuyla EMLAK BANKASI’nı kurdu.”Tanrım beni baştan yarat” operasyonuydu bu. Geleneksel kalıbın kırılmasıyla sağlanan operatif kolaylıklarla 3.5 yılda 18 değişik yerleşkede 180,000 konut hacimli projelere eş zamanlı girildi. Şimdi her biri birer kasaba büyüklüğünde ki Anatepe/ Ataşehir, Ataköy, İzmir Denizbostanlı/ Mavişehir gibi yerleşkelerin yanı sıra UYDUKENT kavramının ansiklopedik karşılığı Bahçeşehir, Konutkent, Sinanoba, Mimaroba, Elvankent, Gaziemir,Mutlukent,Bilkent vb. konut inşaatları pıtırak gibi topraktan fışkırdılar. “Arsa+İnşaat+Finansman karşılığı hasılat paylaşımı” ve benzeri modellerle projeden yapılan satışın hasılatı inşaata aktarılarak konut hacmi ve de inşaat kalitesi arttırıldı.

Yapım yıllarında Ataşehir

Bu hızı sağlayacak, büyük depremden alnının akıyla çıkmış TUNEL KALIP teknolojisi eş zamanlı ilk ve yoğun kullanıma bu projelerde başladı. Söz konusu projelerin müellif mimarı ve inşaa ettiren ita amiri olarak onur duyma gururlanma kredisini takım arkadaşlarım Metin Engünşen ve Ahmet Ertekin’den başkasıyla katiyen paylaşmayacağım; Ülkede hiçbir inşaat adamına nasip olmayan bu büyük “ilk ve en iyileri yapma” başarısını, tarafsız bilim adamlarının resim ve belgeleriyle sundukları 368 sayfalık eserde okuyunca “BEN ORDAYDIM” duygusuyla koltuklarım iftaharla kabardı. Artık “beni anlamadınız ya ben ona yanmıyor” ve de balkondan bizden sonra geri dönülen TAŞ Devrini hayretle izliyorum.