TOKAT'TA ARI URETICILERI 2017 BAL HASADINA BASLADI. TOKAT ARI YETISTIRICILERI BIRLIGI BASKANI ALI DEMIR 2016 YILINDA IL GENELINDE 650 TON BAL HASADI YAPTIUKLARINI 2017 YILINDA ISE URETIMIN ARTACAGINI SOYLEDI (FOTO:HALIL IBRAHIM YEL/TOKAT-DHA)

TOKAT’ta arı üreticileri 2017 yılı bal hasadına başladı. Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Ali Demir, kentte geçen yıl 650 ton bal üretimi olduğunu ve bu yıl artış beklediklerini söyledi.

Tokat’ta Arı Yetiştiricileri Birliğine bağlı arıcılar ilk bal hasadını Topçam Yaylası Yavşanlı mevkisinde gerçekleştirdi. Birliğe bağlı 420 üyelerinin olduğunu ve bu yılki hasada başladıklarını belirten Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir şöyle dedi:

”Bu sene verim Tokat’ta oldukça güzel, rekolte oldukça yüksek, baldaki kalite yüksek. Tokat’ta 420 üyemiz geçimini arıcılıktan sağlıyor. Bu arıcılarımızın toplam 35 bin koloni varlığı var. Yaklaşık 35 bin koloniden yıllık 650 ton gibi bal üretimi var. Bu sene daha yüksek bir bal üretimi bekliyoruz.”