Canlı bomba korkusu nedeniyle insanlar alışveriş merkezlerinden, statlardan ve sinema salonlarından önemli ölçüde uzaklaştılar ama tiyatroya gitmeye yoğun biçimde devam ediyorlar.
Dün araştırdım, Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nda bir çok oyunun bileti günler öncesinden tükenmiş.

Örneğin Şinasi Sahnesi’ndeki “Hayvan Çiftliği” oyununun 5, 6, 7, 8 Nisan tarihlerindeki tüm biletleri satılmış.
Küçük Tiyatro’da “Neşe Dert Aşk” isimli oyun 12, 13, 14 Nisan tarihlerinde kapalı gişe oynayacak.
Belki daha ileri tarihlerdeki oyunlara da bilet bulunamayacak ama Devlet Tiyatroları biletleri 13 gün öncesinden satışa çıkarıyor.
++
Geçtiğimiz Cumartesi günü, yani 2 Nisan’da “Kontrabas” isimli oyunun sahnelendiği Oda Tiyatrosu’nda, “Yeraltından Notlar” oyununun sergilendiği Ziraat Sahnesi’nde ve “Shakespeare Zorda”nın oynandığı Akün Sahnesi’nde de tek bir bilet bulmak bile mümkün değildi.
++
Bu tabloyu nasıl değerlendirmeliyiz?
Tiyatro seyircisi galiba alışveriş merkezlerine gidenlerden de, sinema meraklılarından da, futbol maçlarına ilgi duyanlardan da daha bilinçli. Terör korkusuyla evde oturmanın, sokağa çıkmamanın teröre verilmiş büyük bir taviz olduğunu düşünüyorlar ve her zamanki gibi tiyatro salonlarını dolduruyorlar.
++
Devlet Tiyatroları’nın oyunlarına yönelik seyirci talebini iyi değerlendirmesi gerekir.
Birkaç gün önce basına yansıyan haberlere göre Devlet Tiyatrosu kadrosunda olup da 15 yıldır hiçbir oyunda rol almamış sanatçılar varmış. Bu kişiler maaşlarını düzenli olarak aldıkları gibi yılda iki maaş da teşvik primine hak kazanıyorlarmış.
Devlet bütçesine gereksiz yük getiren söz konusu tuhaflık bir an önce giderilmelidir.
Devlet Tiyatroları’nın yeni tiyatro sahneleri açmalı ve buralarda sahneye koyacağı oyunlarda tüm sanatçılarını değerlendirmelidir.
++
Hazır söz Devlet Tiyatroları’ndan açılmışken bir eleştiri daha yapayım:
Ankara Altındağ Tiyatrosu’nda “Kocasını Pişiren Kadın” diye bir oyun var. Oyunu görmedim, konusunu da bilmiyorum. Ama doğrusunu söylemek gerekirse ismi fena halde şiddet çağrıştırdı bana.