Avrupa Birliği, 320 milyar Euro borcu olan Yunanistan’a, “Vakit geçirmeden özelleştirme yap, memur ve emekli maaşlarını düşür, elektrik fiyatını yükselt, başta KDV olmak üzere tüm vergi oranlarını artır, çalışma saatlerini uzat, tatil süresini kısalt, ithalatı kıs, ihracatı artırma yollarını ara, tükettiğinden fazla üretmeye başla” gibi kemer sıkma önerilerinde bulunmuş, ancak bunları yaptığı takdirde yeni krediler açılabileceğini ve uzun vadeli bir borç ödeme planı üzerinde anlaşılabileceğini söylemişti.
Referandumda çıkan “Hayır” bu önerilerin reddi anlamına geliyor.
Yani şu an itibariyle komşuda kriz aşılmadı aksine daha ürkütücü bir boyut kazandı.
Bundan sonra Yunan halkını çok daha zor günler bekliyor.
Bankalar ve şirketler batabilir, maaşlar ödenmeyebilir, işsizlik artabilir, kısacası tam bir iflas tablosu yaşanabilir.
++
Başbakan Çipras öyle anlaşılıyor ki, “Bizi Avrupa Birliği’nden çıkaramazlar. Bu Birliğin sonu anlamına gelir. Ayrıca NATO ülkesi olmamız da elimizi güçlendiriyor. Biraz nazlanarak ve söylenerek de olsa yeni krediler açılacak, yeni ödeme planı kabul edilecek ve ülkemiz krizden çıkacak” diye düşünüyor.
Elindeki en büyük koz, net olarak seslendirmese de galiba, “Bizi Avrupa Birliği’nden dışlarsanız Rusya’ya yaklaşırız, alternatif bir dünya düzeni içinde yerimizi alırız” olacak.
++
Yunan halkı referandumda “Hayır” diyerek bence ciddi bir hata yaptı.
“Evet” dese kısa vadede geliri azalacak, yaşam düzeyi belki biraz düşecekti ama uzun vadede ekonomisi sağlam temellere dayanan, borcunu ödemiş sağlıklı bir Avrupa ülkesi olacaktı.
Şimdi tam bir maceraya imza atmış oldu.
++
“Hayır”ın ardından meydanlarda sevinç gösterileri yapan Yunanlılar için, “Evet” oyu kullanan bir Yunanlının şu sözleri her şeyi çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor:
“Titanik batarken de içeride yolcular dans edip eğleniyordu.”