Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma, Batı medyasının dikkatini çekmeyi sürdürüyor.

İngiliz gazetesinin Times’ın yazarı Roger Boyes “Türkiye ve Rusya’nın mantık evliliği” başlıklı makalesinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı’dan uzaklaşıp, Putin’e doğru yaklaşmasının Ortadoğu’nun yeniden şekillenmesi anlamına geleceğini” düşünüyor.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastı “Moskova ve Ankara arasındaki oyunun kurallarını değiştiren ittifakı önlemek için yapılan başarısız bir girişim” olarak niteleyen Times yazarı, Türkiye, Rusya ve İran’ın birbirleriyle en iyi dostlar olmasa bile, kendilerini Suriye’deki güç bölüşümü için konumlandırdıklarını belirttirken “Bölgedeki en kör diplomat bile kuralların yeniden yazıldığını görüyor” ifadelerini kullandı.

ESAD’İN GELECEĞİ ERDOĞAN İÇİN BİRAZ DAHA ÖNEMSİZ BİR ÖNCELİK

Roger Boyes, BBCTürkçe’nin yansıttığı yazısında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönünü içine oturmuş bir Avrupa’dan Vladimir Putin’e çevirebileceği görüşünü de öne sürdü.

Bu arada, “Erdoğan’ın son beş yıldır Esad karşıtlarına yardım ettiğini, İran ve Rusya’nın ise Esad’ı iktidarda tutmak için mücadele ettiğini” yazan Boyes şu savları da dile getirdi:

“Şu anda Esad’ın geleceği Türk lider için biraz daha önemsiz bir öncelik. Önceliği Türkiye-Suriye sınırındaki bölgelerin, ayrı bir Kürdistan için yerleşimleri birbirine bağlamaya çalışan, Kürt YPG örgütü için bir sıçrama tahtası olmaması.

Ankara ve Kremlin arasında perde arkasında kurulan temaslar, cephede değiş tokuşlar üretti. Rusya Türk birliklerinin Halep’in kuzeyinde Kürtlerle savaşmasını görmezden gelirken, Türkiye Halep’teki Özgür Suriye birliklerini sessizce terk etti. Erdoğan’ın muhalifleri desteklemekten hesaplı geri çekilesi zor durumlarının altını çizdi.

Suudi Arabistan Yemen’deki savaşına konsantre olurken, Katar Türk desteği olmadan adım atamaz. O zaman, Erdoğan Esad karşıtı isyancıların Moskova’ya teslim edilmesindeki rolünü oynuyor. Tükenmiş muhalifler, kuzeye Türkler ‘in koruması yerine, batıya doğru, Ruslar tarafından bıkıp usanmadan bombalanacakları İdlib’e yönelecek.”

Bu durumun “Erdoğan’ı Putin’le kucaklaşmaktan alıkoymayacağını” söyleyen Boyes, Erdoğan’ın Şangay İşbirliği Örgütü’ne girme niyetinden bahsettiğine dikkat çekerek “Erdoğan’ın Batı’yla ilişkileri minimuma indirerek kendini garanti altına alabiliyor olabileceğini, yumurtalarının çoğunu Putin’in sepetine koyarken, ABD’yle ilişkileri NATO üzerinden, AB’yle ilişkileri de istediği gibi göre açıp kapattığı bir mülteci anlaşması üzerinden yürütebileceğini” savundu.