Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçimi okuyucularına aktaran dünyanın önde gelen gazetelerinden İngiliz The Times’ın yayınladığı makalede HDP ile ilgili yaptığı değerlendirmeleri dikkat çekiyor. “Kürt partisi, Erdoğan’ın mutlak güç hesaplarını engelleyebilir” başlıklı makalede ,”HDP’nin ‘iktidardaki İslamcı hükümet için benzeri görülmemiş bir yenilginin mühendisi olabileceği” yorumları yapılıyor ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için “yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yayında” gibi sözler sarfediliyor.
Times Gazetesinin yer verdiği yazıda anketlerin 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde, AK Parti’nin göreve geldiği 2002’den bu yana ilk kez koalisyon kurmak zorunda kalabileceğini gösterdiği belirtiliyor. BBCTürkçe tarafından yansıtılan makalede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçmenleri, “tüm gücü elinde toplayacak” anayasa değişikliğini yapabilmesi için AK Parti’ye parlamentodaki koltukların 5’te 3’ünü vermeye çağırdığı kaydediliyor.  Times’taki makale şöyle devam ediyor:
“Karmaşık seçim hesaplarında anahtar HDP’nin (Halkların Demokratik Partisi) elinde. Türki siyasetini sarsan HDP, kendisini bir Kürt partisinden hem Kürt hem de Türklere hitap eden liberal bir partiye dönüştürdü. 76 milyon nüfuslu Türkiye’de 15 milyon Kürt yaşıyor.”
-İZMİR MİTİNGİNE 20 BİN KİŞİ KATILDI-
Yazıda kendisinden “yakışıklı, karizmatik ve sadece 42 yaşında” diye söz edilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hem AK Parti hem de CHP’den oy “çalabileceği” belirtilirken buna örnek olarak da HDP’nin hafta sonu gerçekleşen İzmir’deki mitingine 20 bin kişinin katılması gösteriliyor.
Ancak birçok seçmenin, PKK ile bağlantısı nedeniyle HDP’yi hala “zehirli” olarak gördüğünün de ifade edildiği makalede  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da anayasal olarak “partiler üstü” bir konumda durması gerektiği belirtiliyor ve Erdoğan’ın HDP’ye yönelik sert eleştirilerine vurgu yapılıyor.
-EN MUHTEMEL
KOALİSYON AK PARTİ-
MHP KOALİSYONU-
Times, yüzde 10 barajını aşamazsa, HDP’nin oylarının diğer partilere dağıtılacağını, bunun da en çok AK Parti’nin işine yarayacağını belirttiği yazısında  bir koalisyon çıkacaksa, en muhtemel senaryonun AK Parti- MHP koalisyonu olduğunu düşünüyor.