TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, otoyol ve köprü geçişlerinde kartı olmayan ya da olup da bakiyesi yetersiz veya HGS kartı arızalı olan binlerce araç sahibine ceza yağdığını belirterek, “Hatalı geçişlerde 10 katı ceza uygulanıyor. Taşımacı esnafının böyle bir cezayı ödemeye gücü yok” dedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada, otoyol ve köprü geçişlerinde kartı olmayan ya da olup da bakiyesi yetersiz veya HGS kartı arızalı olan araç sahiplerine çok ağır cezalar kesildiğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:
“Hatalı geçişlerde 10 katı ceza uygulanıyor. Taşımacı esnafının böyle bir cezayı ödemeye gücü yok. HGS hesaplarında para olduğu halde geçişlerde kartların veya plakaların okunmaması nedeniyle sonradan ceza gönderilmesi esnafımızın tepkisini çekiyor. HGS cihazında parası varken geçiş yapan aracı, sistem cihazı tanımadığı için 10 katı ceza kesiliyor. Bakiyesinin olduğunu düşünen esnafımız otobanı kullanıyor ve cezalar katlanarak artıyor. Haberleri olduğunda ise ödenemez durumda binlerce liralık ceza birikmiş oluyor. Kesilen cezalarla ilgili olarak öngörülen ücret toplama sistemi için 15 gün olan süre uygulamada yetersiz.