Güneydoğu’da çatışmaların sürdüğü ilçelerden kaçan vatandaşlara devletin şefkatle yaklaşması ve mağdur olmamaları için elinden geleni yapması gerekir.
Deprem, sel, heyelan, yangın gibi afet hallerinde devlet nasıl davranıyorsa şimdi de aynı şekilde davranmalıdır.

Yerlerinden yurtlarından olan kişiler için ilk yapılacak şey onların geçici iskanıdır.
Bunun için prefabrik konutlar kurulmalı, kamuya ait misafirhaneler, okullar, binalar devreye sokulmalı, spor salonları açılmalı, bunlar yetmiyorsa otel paraları devletçe ödenmelidir.
Göç edip değişik kentlere yerleşenlerin kiraları da bir süreliğine devlet tarafından karşılanmalıdır.
Bu arada göç edenlerin yiyecek, giyecek, sağlık, eğitim ihtiyaçlarını gidermek için de gerekli önlemler alınmalıdır.
Toplu Konut İdaresi devreye sokularak terörden kaçanlar için yeni konutlar yaptırılmalı, terörzedelerin düzenli gelire kavuşmaları için de iş imkanları yaratılmalıdır.
++
2.5 milyon Suriyeliyi zor da olsa barındırmayı başaran Türkiye’nin terörden kaçan birkaç yüz bin vatandaşını kaderiyle baş başa bırakması herhalde söz konusu olamaz.
Diğer yandan göç edenlerin önemli bir bölümünün terör tümüyle önlendiğinde geri dönmemesi ülke yararınadır.
Böylece ülkenin nüfus yapısında kısmi de olsa değişiklik yaşanacak, potansiyel isyan hareketleri kadük kalmaya mahkum edilecektir.
++
Tabii tüm bu tedbirlerin alınması öncelikle Güneydoğu’yu da kapsayacak bir demokratikleşme ve kalkınma hamlesiyle desteklenmelidir. Bunun için de Anayasa bir an önce değiştirilmeli, özel sektörün Güneydoğu’da elini taşın altına koyması, üretime ve istihdama dönük girişimlerde bulunması mutlaka sağlanmalıdır.
Ayrıca, terör örgütünün yeniden silahlanmasını önleyici güvenlik tedbirleri kararlılıkla alınmalı, bu çerçevede dış odakların terörü finanse etmelerinin önüne geçilmelidir.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin