Terörle mücadeleyi daha etkin sürdürebilmek için şimdiye kadar yapılan şu yanlışlardan dönmek gerekiyor:
1)PKK’nın silahlı unsurları ağırlıklı olarak Kuzey Irak’taki kamplarda bulunuyor. “Dost” Irak bu kampların kapanması konusunda şimdiye kadar hiçbir adım atmadı. Bu durum karşısında daha kararlı davranılmalıydı.
2)Irak’ın topraklarını açması dışında hangi ülkeler, hangi resmi ve gayrı resmi kuruluşlar PKK’ya para, silah ve mühimmat desteği veriyor? Bugüne kadar somut delilleriyle ortaya çıkarmak gerekirdi. Bu yapılamadı.
3)PKK’nın önemli gelir kaynakları arasında başta uyuşturucu olmak üzere her türlü kaçakçılığın olduğu biliniyor. Ancak bunlar önlenemedi, sınırları daha iyi korumanın yolları bulunamadı.
4)Vur kaç yöntemiyle bir nevi çete savaşı veren PKK’ya düzenli ordu güçleriyle karşı çıkmanın doğru olmadığı, gerilla türü bir savaş sistemiyle mücadelenin zorunlu olduğu bir çok askeri uzman tarafından seslendirilmesine karşın bu uyarılar dinlenmedi.
5)Profesyonel orduya bir türlü geçilemedi, Güneydoğu’ya birkaç aylık eğitim görmüş gençlerin gönderilmesine devam edildi.
6)Bütünlüğümüzü tehdit eden bir savaş içinde bulunulmasına karşın NATO ülkelerine müttefik olmanın gerekleri hatırlatılamadı, bırakın askeri desteği onlardan istihbarat desteği bile alınamadı.
7)Güneydoğudaki kentler adeta sürgün yeri gibi görüldü, “Paralel Yapı” adı verilen operasyon çerçevesinde yüzlerce emniyet mensubu cezalandırılmak amacıyla bu kentlere gönderildi.
8)“Çözüm Süreci” boyunca PKK’nın yurt içinde silah ve cephane depolaması görülemedi, bu konuda ne yazık ki güvenlik birimleri ve istihbarat teşkilatları adeta uyudu.
9)7 Haziran seçiminin ardından partiler çeşitli hesaplarla koalisyon hükümeti içinde yer almak istemedi, bu yüzden otorite boşluğuna yol açıldı.
10)Terörle mücadelenin en önemli ayaklarından birinin psikolojik zeminde kazanılacağı gerçeği görmezden gelindi, medya kuruluşları terör olaylarını, şehit haberlerini verirken orduyu çaresiz, PKK’yı ise olduğundan çok daha güçlü gösterdi.