Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesinde, “Terörle Mücadele Eylem Planı”nı açıkladı.

Eylem planı ile bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda rehabilite edilmesi hedefleniyor. Plana göre, bölge esnafının SGK prim ve vergi borçları ertelenecek, TOKİ yeni konutlar yapacak. Hendeklerin, çukurların, bombaların ve ağır silahların izlerini taşıyan Silopi, Cizre ve Sur’da kentsel dönüşüm programları başlatılacak.
Mardin’i ziyaret eden Başbakan Davutoğlu,Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen “Kardeşlik Buluşmaları” Mardin Konferansı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, bölgede devam eden terör operasyonlarına dikkat çekerken, terörü bitirmeden bölgeden güvenlik güçlerinin ayrılmayacağını dile getirdi. Terörle mücadelede Hükümetin kararlılığını bir kez daha belirten Başbakan, eylem planının en kısa sürede haya geçeceğini ifade etti.
Davutoğlu, “Terörle Mücadele Eylem Planı”na dair şunları kaydetti:
“Eylem planı ile bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda rehabilite edilmesi hedefleniyor. Plana göre, bölge esnafının SGK prim ve vergi borçları ertelenecek, TOKİ yeni konutlar yapacak.Bölgedeki bütün kanaat grupları, hatırı sayılır, sözü dinlenir kişiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelinecek, bölge halkı ilk elden doğru bilgilendirilecek.Terörle mücadelenin halkın bütünü tarafından sahiplenilmesine çalışılacak.Hendeklerin, çukurların, bombaların ve ağır silahların izlerini taşıyan Silopi, Cizre  ve Sur’da kentsel dönüşüm programları başlatılacak.