Belçika’nın başkenti Brüksel’de havalimanı ile metroda düzenlenen bombalı saldırıları, dünkü yazımızda öngördüğümüz üzere IŞİD üstlenmiştir. Havalimanında ayrıca keşfedilen bir diğer bomba ise tesirsiz hale getirilmiştir.

34 kişinin hayatını kaybettiği, 250’den fazlasının ise yaralandığı bu saldırıların en az dört kişilik bir gurup tarafından yerine getirildiği anlaşılmıştır. Brüksel polisinin özellikle Müslümanların yoğun olarak yaşadıkları mahallelerde evden eve arama yaptığı ve birinde kalaşnikov tüfek, bomba yapımında kullanılan malzeme ile IŞİD bayrağı bulunmuş olduğu bilgisi medyaya yansımıştır.
Paris’te geçen Kasım ayında düzenlenen terörist saldırıların beyni sayılan Salah Abdelsalam’ın Brüksel’de yakalanmasının ardından evinde yapılan aramada yine aynı örgüte ait malzemenin bulunmuş olması, IŞİD’in sadece Brüksel’de birden fazla hücresinin mevcudiyetine işaret etmektedir.
Brüksel havalimanındaki eylemin Fas asıllı El-Bakravi kardeşlerce gerçekleştirilmiş olması, dikkatlerin Belçika’da yaşayan ve çoğunlukla Fas’tan göç etmiş Müslüman toplumu üzerine çevrilmesine neden olmuştur. Bununla birlikte, IŞİD saflarında çarpışmış bulunan Belçikalıların sayısının üç yüzden fazla olması, soruşturmanın sadece toplumun bir kesimini kapsayamayacağını ortaya koymaktadır.
Suriye’deki karışıklığın yarattığı göçmen sorunu, Balkanlar ve Adriyatik koridorlarının kapatılmasıyla şimdilik bir durgunluk dönemine girmiş bulunsa dahi, bu koridorları kullanmış bulunan IŞİD militanlarının Avrupa’ya başka yollardan girecekleri kuşkusuzdur.
Burada gözden kaçan en önemli husus, IŞİD’in Libya’da da hatırı sayılır bir güce sahip bulunmasıdır. IŞİD’in Libya’daki kamplarına karşı geçen yıl ABD ve İngiltere uçaklarınca birçok bombalamanın gerçekleştirilmiş olması, uluslararası medyada fazla yankı uyandırmamıştır. Dolayısıyla IŞİD militanlarının güney Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçebilmeleri önemli bir olasılığı teşkil etmektedir.
Bu haince saldırıların ülkemiz başta olmak üzere neredeyse tüm ülkeler tarafından telin edilmiş bulunması ve dayanışma gereğinin ifade olunması memnuniyet verici olmakla birlikte, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada terörist guruplar ve bunların faaliyetleri hakkında esaslı bir bilgi değişimine ihtiyaç hissettirdiği de bir gerçektir.
Bunun sağlanmasının yolu da, bazı ülkelerin, ellerindeki bilgiyi kıskançlıkla saklamaktan vaz geçmeleri konusunda ikna edilmelerinden geçmektedir.