İki hafta önce İstanbul’un en ünlü gece kulübünde katliam yapan terörist yakalandı! Ben pek benzetemedim gerçi, olsa olsa ağabeyidir dedim, sanki.

Çünkü saldırganın yakalanmadan önceki fotoğraflarında gözler, Abdullah Öcalan’ın birbirine yakın, küçük-dar açılı gözlerinin aynısı iken, yakalanan Abdülgadir Masharipov’un gözleri biraz daha iri gibi geldi bana. Bazıları bunun sebebinin, katilin azıcık hırpalanmasından olabileceği görüşünde, bilemiyorum.

Emniyet mensupları daha iyi bilir tabiki,umarım doğru adamdır ve umarım çok iyi sorgulanır! Türkiye’de ne kadar bağlantıları var, ne kadar hücre evleri ve ne kadar hain planları daha var, tüm bunlara ulaşılır. Evden çıkan DEAŞ’lı teröristlerin hepsi maalesef İslam coğrafyasından. Son yıllarda Somali,Sudan kökenli terörist sayısında artış var. Bu iki ülkeyi de oldu bitti sevmem kadın sünneti nedeniyle. Özbeklere gelince Afganistan’la komşu olmanın yan etkileri diye düşünüyorum…

Ancak yadsınamaz bir gerçek, teröristin hücre evinde, bağlantılarıyla birlikte yakalanması Emniyet güçlerinin başarısıdır! Keşke önleyerek bu başarıya imza atsalardı ancak yakalayarak da dünya kamuoyuna, Türkiye’nin elinin kolunun bağlı olmadığını göstermiş oldular! Almanya’da polisin,Berlin saldırısını düzenleyen saldırgan için sınırdışı kararını uygulamadaki ihmali tartışılıyor. Fas’ın Almanya’yı uyardığı ve dikkate alınmadığı da haberler arasında. Yani terörist yakalandı konu kapandı olmuyor! İhmaller sorgulanıyor! Başarı, terör eylemini önlemekten geçiyor! Elbette bunun ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz ama madem savaştayız, bununla savaşmanın her çeşit yöntemini bulmalıyız! Çok daha dikkatli olmak,kontrolleri daha çok yapmak, önlemler almak çok önemli! Havaalanlarımızdan ya da sınırlarımızdan içeri girdiler mi, kontrol etmek çok zor! Türkiye’nin giriş çıkışları çok sıkı denetlenmeli! Önüne gelenin elini kolunu sallayarak girdiği bir ülke haline geldik sonuç ortada! Yine de umudumu yitirmedim, bu ülkede iyi şeyler olacak, inanıyorum!