Gülen cemaatinin toplam 221 okulunun bulunduğu 50’den fazla ülke uyarılacak, Gülen’le ilgili ABD’ye gönderilen dosyalar onlara da gönderilecek. Böylece söz konusu okulların kapatılmasına çalışılacak.

Nitekim, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, “Cemaat okullarının bulunduğu ülkelere Türkiye’de yaşananlar açıkça ifade edilecek, bu okulları kapatmazsanız bizim başımıza gelenler ileride sizin başınıza da gelebilir denecek” dedi dün.
Gülen cemaatinin Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’da çeşitli düzeylerde eğitim veren okullarının yanı sıra üniversiteleri de bulunuyor. İlk etapta bu ülkelere uyarı yapılacak.
++
Gülen cemaatine bağlı okullar özellikle az gelişmiş ülkelerde kurulmuş.
Fas, Cezayir, Moritanya, Mali, Nijer, Çad, Sudan, Etiyopya, Senegal, Gambiya, Gine Bissau, Gine, Burkina Faso, Gana, Togo, Nijerya, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Tanzanya, Burina Faso, Malavi, Mozambik, Madagaskar, Filipinler, Endonezya , Pakistan, Afganistan, Nepal, Bangladeş, Malezya, Vietnam, Kamboçya, Burma bu ülkelerden bazıları.
++
Cemaatin Türk cumhuriyetlerinde çok yaygın bir okullaşmaya gittikleri de görülüyor. Kazakistan’da 29, Türkmenistan’da 20, Tacikistan’da 13, Kırgızistan’da 12 cemaat okulu bulunuyor.
Bu arada ABD, Rusya, Almanya, Japonya, Belçika, Finlandiya gibi gelişmiş ülkeler ile Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Macaristan gibi Avrupa ülkelerde de cemaatin ya okulu ya kültür merkezi ya da dil kursu bulunduğunu belirtelim.
++
Peki, cemaat nerelerde, hangi ülkelerde örgütlenemedi?

İsrail’de bile bir kültür merkezi kurmayı başaran cemaat, tüm girişimlerine karşın İran ve Suudi Arabistan’da herhangi bir eğitim kurumu açmayı başaramamış. İki ülke, araya hatırlı siyasiler konulmasına karşın cemaatin taleplerini hep geri çevirmiş.
++
Çeşitli ülkelerdeki cemaat okullarının büyük bölümü paralı. Bu okullara o ülkelerin zengin ailelerinin zeki ve yetenekli çocukları gidiyor. Bunların mezun olduklarında ülkelerinde kilit noktalara gelmeleri mümkün.
++
Cemaatle mücadele ederken onların kendilerine bağlı insan yetiştirme potansiyelleri ile gelir kaynaklarının da önlenmesi gerekiyor.
Bu çerçevede dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış olan cemaat okullarının kapatılması büyük önem arz ediyor.