Fransa’daki katliamın faili tatil cenneti Nice’de yaşayan Tunus kökenli bir Fransız vatandaşıymış.
Bu failin, hiç tanımadığı insanların üzerine kamyonunu sürmesine neden olan kinin, öfkenin nedenleri ortaya çıkarılmadan terör önlenemez.
Rakel Dink, eşi Hrant Dink’in suikast sonucu öldürülmesinden sonra yaptığı konuşmada, “Yaşı kaç olursa olsun, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz” demişti.
Dünyayı yönetenlerin dikkate alması gereken önemli bir uyarıdır bu.
Kamyonlu terörist nasıl bir mahallede doğdu, nasıl bir ailede yetişti, nasıl bir eğitim aldı, hangi yollardan geçerek bugüne geldi?
Katliamı soruşturan savcı ve polis bu sorulara yanıt arayacaktır.
Ne var ki doğru yanıtları onlar değil sosyologlar, psikologlar bulabilir ancak.
***
Başta ABD olmak üzere içlerinde Fransa’nın da olduğu Batılı ülkeler petrolünü paylaşmak üzere Ortadoğu’nun DNA’sını bozdular.
Önce Irak, sonra Suriye cehenneme döndü. Irak’ta bir milyonu aşkın, Suriye’de yarım milyona yakın kişi yaşamını yitirdi.
Böyle korkunç bir tablonun insanların ruhunu allak bullak etmemesi, büyük travmalar yaratmaması mümkün değildi.
Nitekim bölgede radikal dinci IŞİD başta olmak üzere çok sayıda terör örgütü ortaya çıktı, kanlı eylemler birbirini izledi, terör bölgeyi olduğu gibi Avrupa’yı da vurmaya başladı.
***
Teröre karşı elbette istihbarat örgütleri güçlendirilmeli, güvenlik önlemleri artırılmalı.
Ama adil bir düzen kurulmadan, tüm insanlara eşit dünya vatandaşı oldukları somut biçimde hatırlatılmadan terörü önlemek zordur.
Özetle, terörü ortaya çıkaran düzeni, teröristi yetiştiren iklimi değiştirmeliyiz.
***
Fransa Cumhurbaşkanı’nın katliamdan sonraki açıklamaları bana umut vermedi doğrusu.
Olağanüstü halin uzatılacağından, binlerce polisin sıkı güvenlik önlemleri alacağından söz etti.
Bunları söyleyeceğine, “Yahu Fransa’da büyüyen, okuyan, yaşayan biri nasıl oluyor da böyle korkunç bir teröriste dönüşebiliyor” diye sorsaydı keşke kendi kendine.