Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Terörist ile PKK’yı orada hiçbir şekilde istemediğine yürekten inandığım halkı birbirinden ayırmak lazımdır. Halkımız, PKK’nın hendeklerinden, barikatlarından, evlerini işgal etmesinden, kepenk kapattırmasından fevkalade rahatsızdır. O halde devletin de PKK’nın mağdur ettiği vatandaşı sarıp sarmalama görevi vardır” dedi.

 

Eskişehir Barosu tarafından düzenlenen ”Meslek İçi Eğitim Semineri”ne katılmak üzere kente gelen Feyzioğlu, baro binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Feyzioğlu, bir gazetecinin “PKK ile mücadele kapsamında operasyonlar devam ediyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz? sorusu üzerine Türkiye’de toplumsal barışın bir an önce sağlanması gerektiğini söyledi.
Bölge insanının kazanılması gerektiğine vurgu yapan Feyzioğlu, şunları kaydetti:
“Terörist ile PKK’yı orada hiçbir şekilde istemediğine yürekten inandığım halkı birbirinden ayırmak lazımdır. Halkımız, PKK’nın hendeklerinden, barikatlarından, evlerini işgal etmesinden, kepenk kapattırmasından fevkalade rahatsızdır. O halde devletin de PKK’nın mağdur ettiği vatandaşı sarıp sarmalama görevi vardır. Her çocuk orada ana kucağında, henüz emeklerken silahla, şiddetle terör ile karşılaşıyor. Bu çocukların travmasını önlemediğimiz, devletin sıcacık kucağı ile sarıp sarmalamadığımız takdirde, okul yerine hendeklerde oynamaya göndermeye devam ettiğimiz sürece Türkiye bu hendekleri aşacak ama 10 yıl sonraya çok daha büyük tehlikeler birikiyor. Hendeği kapatırız, zihinlerde, yüreklerde açılan hendekler o kadar kolay kapatılmaz.”
– Dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmaları
Feyzioğlu, “PKK propagandasını yaptığı iddia edilen milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündemde. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir” sorusuna ise “Bu benim tahminime göre tam da PKK’nın arzu ettiği bir sonuç olacaktır” cevabını verdi.
Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek isteyen içeriden ve dışarıdan tam destekli çok ciddi bir yapıyla karşı karşıya kalındığını anlatan Feyzioğlu, “Hamasetle, ezberle, önceden öğretilmiş şablonlarla yol yürünmesi akıllıca değildir. PKK’nın elinden her türlü mazereti, altından halıyı çekmek ve vatandaşı kazanmak gerekir” diye konuştu.
– ”Tahir Elçi cinayeti esrarını korumaktadır”
Feyzioğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Elçi’nin öldürülmesine de değinerek, Elçi’nin silah ve şiddete karşı bir insan olduğunu bildirdi.