Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Atatürk Havalimanı’nda Dış Hatlar Terminali’nde gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili kamuoyunda infial uyandırma. Toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunuyor. Mevzuat kapsamında yasal incelemelerin takipçisi olacaklarını bildirdi.

BTK’dan yapılan açıklamada, Atatürk Havalimanı’nda Dış Hatlar Terminali’nde gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili internette ve özellikle sosyal medyadaki paylaşımlara ilişkin uyarılarda bulundu.

Masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan, ülkenin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşıldığı belirtilen açıklamada,

“Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir. Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir. Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır”

denildi.