AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, çözüm sürecinde şu anda bir durgunluk olduğunu ancak terör unsurlarının yurtdışına çıkması ve silah bırakması gibi durumlarda sürecin devam edebileceğini söyledi.- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Atalay sözlerine, dün Şırnak’ta şehit olan 3 askere, bugün de Adana Pozantı’da şehit olan 2 polise Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Yıllarca “Türkiye normalleşsin” diye uğraştıklarını ancak tekrar şehit cenazelerinin geldiği günlerin yaşandığını belirten Atalay, “Suruç’ta yaşanan olaylar Şanlıurfa’da 2 polisimize uyurken haince saldırı ve gelişmeler tabii her devletin sessiz kalamayacağı bir durumdu. AK Parti olarak bunları nasıl çözeriz diye uzun çaba sarfettik. Bunu herkes biliyor. Yasaklar kalksın, terör ve şiddetin elinde istismar konularını çözelim ama bu konuda atılan adımlar sonunda çok da istismar edildi. Son bir yıl içinde bölgede terör unsularının hareketleri arttı. Belki can kaybı olmasa bölgede görünmez baskıları tehditleri vesaire sonunda bu noktaya gelmiş oldu. Bir de IŞİD olayı var. IŞİD-PKK ve DHKP-C bu üçünü birlikte almak gerekiyor. DHKP-C de kiralık terör örgütü gibi. IŞİD bölgemiz için bela ve İslam imajını da çok lekeledi. Türkiye’nin sınırında bu olup bitiyor her şey. Son Suruç olayı bizim sabrımızı artık çok taşırmış oldu” diye konuştu.
Çözüm sürecinin devam edip etmeyeceğine yönelik bir soru üzerine Beşir Atalay,  “Her ülke bu sorunları çözmek için daime teşebbüsler geliştirir. Şu anda bir durgunluk olmuştur ama yarın terör unsurlarının yurtdışına çıkması silah bırakması gibi bir iradesi ortaya çıktığında bunlar tekrar… Amacı budur. Kürt vatandaşlarımızdan en fazla oy alan partilerden birisiyiz. Bir HDP bir biz zaten bölgede” dedi.
“TERÖR VE ŞİDDETLE SİYASET BİRLEŞMEZ, HDP İLE İLGİLİ ELEŞTİRİMİZ BU”
Atalay, “7 Haziran seçim sonuçlarında HDP’nin aldığı yüzde 13 oyun intikamı alınıyor yorumlarına ne dersiniz?” şeklindeki bir soru üzerine ise şu yanıtı verdi:
“Herkes istediği dilde siyaset yapıyor. Tek sınır terör ve şiddetle siyaset birleşmez. HDP ile ilgili tek eleştirimiz bu. Meclis’te bulunulması herkesin memnun olacağı bir şey. Dağda insan terör olmasın Meclis’te gelsin konuşulsun. Bir tarafta da dokunulmazlıkların kalkması var ama…
Bu yargının bir işi… Yargı milletvekiliyle ilgili iddiayı araştırma için isim istiyor. Zaten AK Partili de var içinde CHP’li de… Bu konuda rahat olmak lazım. Uluslararası alanda da siyasetin önüne tek sınır konur o da şiddet. Silahın gölgesinde siyaset yapmak istiyorsa ona izin verilmez. HDP’nin yaptığı terörün gölgesinde olma. Başka bir ülkede olsa kıyamet koparırlar. Onlar yüzde 13 oyun hakkını verseler artık terör yok şiddet yok Meclis’te de güçlüyüz parlamentoda hak ve hukukumuzu savunacağız Türkiye partisi olduk desinler. Seçimden sonra iyi sınav vermediler. Onlara oy verenlerin büyük bir kısmı eminim kendilerini sorguluyordur.
Çözüm sürecinin bir takvimi vardı o takvim içinde yapılacaklar vardı. Çözüm sürecine de eleştiri getiren şeyler oldu bölgede. Hiçbir güvenlik görevlisine bunlara dokunmayın denmedi. İstismar dediğimiz o köylerde çok fazla baskı yaptılar. Bu çok önemli terör örgütüyle yardımlaşma zaten bunu gizleyen de yok ne Kandil ne partini eş başkanları gizliyor. Böyle bir şey olamaz.”
“İmralı-hükümet görüşmesi devam ediyor mu?” şeklindeki bir soruya da Beşir Atalay, “Her zaman olur o kurumların görüşmesi olur. Devletin görüşmesi daima olur. Kurumların görüşmesi normaldir zaten” cevabını verdi.
“Cumhurbaşkanı dışarıdan destekli bir azınlık hükümetine seçime götürmesi şartıyla olumlu baktığını söyledi. CHP ile AK Parti görüşmeleri devam ederken bu açıklamanın zamanlamasına ne diyorsunuz? Sizce de böyle mi olmalı?” sorusu üzerine de Atalay, “Partimiz bütün mekanizmalarıyla çalışıyor.