Devletin zirvesindeki iki isimden aynı gün içinde terör sorunuyla ilgili farklı açıklamalar geldi. Başbakan Davutoğlu, “PKK tüm silahlı unsurlarını Türkiye dışına çıkarırsa her şey konuşulabilir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Terörle mücadele son terörist imha edilene kadar devam edecek” diye konuştu.

Davutoğlu’nun görüşlerine katılmıyorum. PKK’nın silahlarıyla birlikte ülkeyi terk etmesi terör sorununa ancak geçici bir çözüm olabilir. Buldukları ilk fırsatta yine geri döner, ortalığı kan gölüne çevirir, Güneydoğu’yu kurulacak Kürdistan’ın bir parçası yapmak için ellerinden geleni yaparlar.
Geldiğimiz noktada, terör sorununun kuvvet kullanarak çözülmesinden başka yol ne yazık ki kalmadı.
++
“Barış Süreci” PKK ve onların siyasi uzantıları tarafından sabote edildi, Güneydoğu illerine bomba, silah ve cephane yığmak, hendek kazıp barikat kurmak için kullanıldı.
Başbakan’ın yeniden barış masası kurulabileceğine yönelik yaklaşımı elbette iyi niyetlidir ve daha fazla kanın akmasını önlemeyi amaçlıyor. Ama karşıdakilerin bunu anlamadıklarını geçen 32 yılda acı biçimde görmedik mi?
Devletin verdiği tüm haklar PKK’nın silahlı mücadelesi sayesinde alındı sanıldı ve söz konusu mücadelenin sürdürülmesi halinde ülkeyi bölmeye kadar gidecek yeni tavizlere ulaşılabileceği düşünülmeye başlandı.
Kesinlikle yıkılması, yerle bir edilmesi gereken bir anlayışla karşı karşıyayız.
++
Bu açıdan bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Terörle mücadele son terörist imha edilene kadar devam edecek” sözleri daha gerçekçi ve çözüm odaklı görünüyor.
Zaten kuvvet kullanımında önemli mesafe alındı. Binlerce terörist öldürüldü, yaralandı, yakalandı. Bundan daha önemlisi teröristler yakıp yıktıkları yerleşim yerlerinde halktan büyük tepki görmeye başladı.
++
Evet, silahların susması, barışın olması hepimizin özlemidir.
Ama gerçek bir barış için silahların bir süre daha ateş konumunda bulunması gerekiyorsa bundan da kaçınmamalıdır.