Türkiye 40 yıldan beri PKK terörü ile mücadele ediyor. Bunu bir başka ifade ile söyleyecek olursak PKK terörü ilk başladığı yıl doğan bir çocuk bugün 40 yaşında, koca bir adam.
Belki de onun çocuğu şimdi İdil’de veya Cizre’de bebek yerine bombalar ile oynuyor. Belki de PKK tarafından dağa götürüldü ve boyu kadar silahlarla asker öldürmek için, polis öldürmek için eğitiliyor.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yüzyıllarca devam eden kan davalarında, töre cinayetlerinde çocukların yaygın olarak istismar edildiklerini hep biliyoruz. “Oğlum, senin yaşın küçük, sen daha az yatarsın…”
Eline silah tutuşturulan çocuk daha silahın mekanizmasını bile çalıştırabilecek güçte değil. Çocuk yaşında karanlık zindanlara atılacak ve yıllarca hapis yatacak. İşte yüzlerce yıl insan vicdanı buna razı oldu.
Günümüzde ise babasının, amcasının intikamını almak için değil, hiç tanımadığı birinin, birilerinin intikamını almak için çocuğun eline silah veriliyor. Öldüreceği kişinin ne adını biliyor, ne de onu tanıyor. Asker üniforması veya polis üniforması giymiş herhangi bir kimse işte. Yatakta uyurken gelip ensesine kurşun sıkıyor. Pazarda eşi ile alışveriş yaparken arkasından yanaşıp oracıkta kanını akıtıyor. Piknikte ailesi ile dinlenen polisi, kardeşini acımadan öldürüyor.
Sokak gösterilerinde en öne sürülenler çocuklar ve kadınlar. Polise taş atanlar, arabaların, otobüslerin, yolcu trenlerinin camını kıranlar hep çocuklar. Tutuklanan çocukların sayısı artınca, “taş atan çocuklar” yasasını çıkararak bu çocuklar ailelerine teslim edildi. Bu tahliyeler geçici bir süre tansiyonu düşürdü ise de daha sonraki olaylara katılan çocuk sayısını artırdı. “Nasıl olsa ceza almıyoruz, bir kahramanlık da biz yapalım” mantığı ile çocuklar daha fazla suça buluşmaya başladı.
Sokaklarda polisin önüne atılan bu çocuklar yanında bir de dağa kaçırılan çocuklar var. Yaşları 12-13’ü ancak bulan bu çocuklar zorla dağa götürülüyor. Eş Başkan’a göre bunlar “kendi istekleri ile” gitmişler. Öyle bile olsa, kaçıranların sorumluluğu ortadan kalkmaz. 13 yaşında bir çocuk “kendi istese bile” onu evlendiremezsiniz. Öyleyse nasıl oluyor da eline silah verip ölüme gönderiyorsunuz?
PKK, pek çok kan döktü. Ama bütün bunlardan daha kötüsü binlerce çocuğu istismar etti. Binlerce çocuğun istikbalini kararttı. Fırat’lar, Elif’ler 9-10 yaşında bu terörün kurbanı oldular. Yazık.