Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim: Terör tehdidi üzücü ve düşündürücü. Böyle bir ortamda tam tersini yapmalıyız. Böyle yapmazsak, sporun teröre kurban edilmesini önleyebiliriz. Barış ve kardeşlik için kullanılabilecek en önemli enstrüman spordur

Dünya Komşular Günü’ne denk gelen Türkiye-Yunanistan maçı futbol olarak doyurucu bir özellik taşımazken, futbol dışı etkenler ile tüm dünyanın dikkatini çekmeye aday bir maç oldu.
Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda oynanan mücadeleyi iki ülkenin siyasi liderleri de izlerken, ölmüş insanlar için yapılan saygı duruşu ve Yunanistan Milli Marşı sırasındaki ıslıklamalar ve protestolar geceye damga vurdu. Yunanistan ve İspanya’dan gelen gazetecilerin gözü önünde yaşananlar Türkiye adına olumsuz izlenimler bıraktı.
Terim: “Dışarıya çıktığımızda bunu anlatamıyoruz”
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Yunanistan ile 0-0 berabere kaldığımız maçın ardından düzenlenen basın toplantısında isyan etti.
Terim düzenlenen basın toplantısında, tribünlerin, Yunanistan Milli Marşı okunması sırasında ve Paris’teki terör saldırılarında yaşamlarını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşunu, ıslıklamasını eleştirdi. Bu durumun kendisini çok üzdüğünü vurgulayan Terim, “Yunanistan’ın milli marşı okunuyor ve ıslıklanıyor. Bize olmasını istemediğimiz bir şeyi ne olur bir başkasına yapmayalım. Bizim İstiklal Marşımıza bu yapılsa hoş olur mu ? Bu ıslık nereden çıktı? Hoş olmuyor. Allah’tan susturduk. Bizim en büyük hasletlerimizden biri, komşularımıza saygı göstermektir. Biz de Dünya komşular gününde komşumuzla oynadık. Güzel ve mesaj dolu bir yön, bir espri. Ama yapılanlar hiç yakışmıyor bize. Ölmüş insanlar için saygı duruşu yapıyoruz, bir dakika sabredemiyor muyuz? Sonra dışarı gittiğimizde bunu izah edemiyoruz. Niye ülkemize bunun için kötü baksınlar. Bugün terör tehlikesi nedeniyle 2 maç iptal edilmiş. Hem de Almanya-Hollanda, Belçika-İspanya maçları. Çocuk oyuncağı değil. Önemli bir şey. Terör tehdidi üzücü ve düşündürücü. Böyle bir ortamda tam tersini yapmalıyız. Böyle yapmazsak, sporun teröre kurban edilmesini önleyebiliriz. Barış ve kardeşlik için kullanılabilecek en önemli enstrüman spordur” dedi.