Ramazan programına “NAMAZ KILMAYAN HAYVANDIR” sözleri damga vurdu. Prof.Dr. Mustafa Aşkar’ın şaşırtan sözlerini vatandaşa sorduk

TRT’de yayınlanan Ramazan Sevinci programında “Namazı hayvanlar kılmaz. Namaz kılmayan hayvandır” sözleriyle dikkat çeken Prof.Dr. Mustafa Aşkar’ın bu sözleri üzerine sokağa çıktık ve halkın genel nabzını yokladık.
“Namaz kılmayan hayvandır” sözlerine tepki gösteren insanlar, ibadetin özel olduğunu ve kimseyi ilgilendirmeyeceğini vurguladı. İnsanın insan olarak yaratıldığını ve ona namaz kılmıyor diye hayvan demenin doğru olmadığını söyleyen bir esnaf sözlerine şöyle devam etti:

“Yabancı ülkelerde de namaz kılınmıyor, Hristiyan namaz kılmıyor. Ona da hayvan diyemezsin. Biz Adem’den geldik, o da. O inanmamış diye ona hayvan demek mümkün mü? Dini böyle şeylere alet ederek, toplumun yapısını bozdular. Allah onu insan yaratmış, ne olursa olsun bunu söyleyemezsin. Kimseye hayvan diyemezsin.”
Karşılaştığımız başka bir vatandaş ise şunları kaydetti: “ Hayvan diye bir şey olamaz, olur mu öyle şey? Kılmıyorsa da kendine kılıyorsa da kendinedir. İnsanlara bu yüzden hayvan demek çok manasız olmuş.”

“Oruç tutan da kendisine tutar, namaz kılan da kendisine kılar”

Sokakta görüştüğümüz vatandaşların büyük bölümü “Namaz kılmayan hayvandır” sözüne verdikleri cevapta hemfikir olurken özellikle çoğu, o lafı sahibine iade ettiğini belirtti ve bunun büyük bir ayıp olduğunu vurguladı.