İnsanlar yaptıkları işlerle değerlendirilir, iyi, kötü, başarılı, başarısız gibi… Burada kıstas adil bir değerlendirme olmalıdır. Yıllarca sanat dünyasından, bilim dünyasından insanlar, muhtelif kurum veya kuruluşlarca, yılın sanatçısı, yılın bilmem nesi diye seçilir, ödül alırlar. Bu ödüller insanlara takdir edilmek ve insanlığa örnek teşkil ettikleri için verilir.

Dünyada Sayamayacağımız kadar kurum ve kuruluşlar birilerine ödül vermekte. Her ülkenin kendine göre saygın kabul edilen ödülleri var. Türkiye’deki en yaygın ve saygın kabul edilen Altın Kelebek ödülleri, alanların gururla köşelerine koydukları, bir o kadar da hava attıkları bir ödüldür. Çünkü halkın seçtiği kişilerin ödül aldığı söylenir. Oysa bu gerçekten böyle midir bugüne kadar hiç sorgulanmadı. Evet itiraz edenler çıktı ancak Türkiye’nin en büyük gazetesinin verdiği bu ödülleri sorgulamak kimin haddine diyip susturuldu. Aslında perde arkasında o kadar çok kişi mağdur edildi ki, bunlardan biride benim.
Oysa taa 1994 senesinde, gazetenin içinden beni beğenip takdir eden bir kişi, “Rana hanım en çok oyları siz aldınız ancak maalesef bizim grubun kanalı olan Kanal D spikerine verecekler bu ödülü dedi. Çok büyük tesadüflerle öğrendiğim bu durum o sene bütün hayallerimi yıktı, hayata bakış açımı değiştirdi ve büyümüş oldum. Hayatta hiçbir şeyin o kadar tozpembe olmadığını gerçekten hak eden insanların her zaman takdir edilmediğini, Öyle normal yollardan başarıya ulaşamadığını anlamıştım. Benim için Milattır Altın Kelebek ödülü. Ağır geçen bir sene ve psikolojik etkisi sonrasında, cehaletinden yanına bile oturmayacağım kişilerin Altın Kelebek ödülü aldığını gördüm.

O yüzden hiçbir değeri yoktur halkın aldatıldığını insanları peşkeş çekildiğini anladığım “teneke kelebek” ödülü benim için bir anlamda “kelebek” kelimesinden bile nefret etmemi sağlayan tek ödül törenidir. Herkesin hava attığı benim bir altın kelebek ödülüm var diye gösterdiği bu ödül bende yok. Dünyanın neresine gidersem gideyim her Türk’ün bir şekilde tanıdığı veya hatırladığı bir haber spikeriyim, aynı zamanda redaktör ve editörüm.
Gerçek halk beni gördüğü zamanki tepkisi, o ödülden çok çok daha yukarıda benim için.

Sabah Gazetesi manşet yapmış altın kelebekte skandallar bitmiyor diye. Yarın başlarlar yandaş gazete bize muhalefet ediyor diye. Bunlar tam da bir çete gibidirler demişti birileri köşelerinde. Herkes bilir ki bunların hepsi birbirinin poposunu örter ve sıkı sıkıya bağlıdır menfaatleri ile. Ha şimdi kelebek alamamış kadın konuşuyor demeyin çokta umurumdaydı. Bir sene boyunca ben de çok umursamış ve üzülmüştüm, ama sonra kendime geldim gerçekleri gördüm hiç ama hiç umurumda değil sinirlenmiyorum bile. Buradan söyleyeceğim sadece şu; bu gazetenin ödüllerine layık görülmeyenler bilsinler ki bu ödüle değer gösterilen veya alanlardan çok daha kaliteli ve daha yüksek duruşlu insanlardır.

Kral TV, Star TV ile aynı kattaydı ve ben orada ana haber spikeriyken gelen giden bütün sanatçılar o yıllarda, kollarında onlarca gazeteyle gezer, gerçekten bunları kesip kendi adlarını yazıp, adrese yollarlardı 20:30’da telefon açıp etrafa yalvarırlardı lütfen şu gazeteyi aldı adımı yaz yolla diye. Şimdi sadece gülümsüyorum.

Sabah gazetesinin haberinde Erol Evgin’in şarkısının yılın şarkısı olurken bir de jüri aday olduğu belirtiliyor. Hani halkın oylarıyla seçiliyordu diye sorgulamış doğal olarak. Hem aday hem jüri anormal.
Neyse ben bu teneke kelebek ödülünü umursayanlara kolay gelsin diyorum. Burada söylüyorum benim o teneke ödülüm yok. Çünkü hakkımı başkasına verdiler. Ben halkın “Altın gönlünü” kazandım, gururla söylüyorum, bunu her yerde gördüm ve hala görüyorum.

FACEBOOK YORUMLARI