Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, memur ve emeklilerinin Temmuz ayı maaş artışlarının TBMM Başkanı seçimi ve koalisyon görüşmeleri ve güven oylamaları arasında kaynamaması için Hükümeti ve tüm sendikaları göreve çağırırken, “Hükümet ile hemen ve şimdi revize bir toplu sözleşme yapılmalıdır” dedi. Temmuz ayında yapılacak artışın en az yüzde 8.3 olması gerektiğini vurgulayan BASK Genel Başkanı, 2014 yılından kalan enflasyon farkı kayıplarının da ödenmesini istedi.
BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, yaptığı yazılı açıklamada genel seçimlerde kendisinden ve sorunlarından hiç bahsedilmeyen tek kesimin memurlar olduğunun altını çizerken, seçime giren her partinin bir “yandaş memur konfederasyonu” olmasına rağmen memur ve emeklilerinin sorunlarının partilerin seçim beyannamelerinde yer almadığını, seçim meydanlarında memurun esamisinin bile okunmadığını vurguladı.
Sendikaların taleplerini hayata geçirme fırsatı bulacakları en rahat ortamların seçim ortamları olduğuna işaret eden Zengin, “Oysa 7 Haziran seçimlerinde Türkiye’de bir ilk yaşanmış, kendilerinden hiçbir partinin bahsetmediği memurlar seçimin tek mağlubu olarak tarihe geçmiştir. Oysa seçime 5 gün kala Türk-İş ile Hükümet arasında imzalanan Toplu Sözleşme Çerçeve Anlaşma Protokolüne göre, önce ücreti düşük kamu işçilerinin ücretlerine iyileştirme yapılmış, ardından birinci altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5 olmak üzere 2015 yılı için kümülatif yüzde 11.3 artış yapılmış, ayrıca 500 lira tutarında 7. ikramiye alınmıştır. Aynı dönemde memur aylıklarına; Ocak ayında yüzde 3 oranında artış yapılmış, yapılan artış ilk beş ay içinde eriyerek memurlar yüzde 2.30 oranında alacaklı duruma geçmiştir. Memur-Sen ile hükümet arasında imzalanan ‘Toplu Peşkeş Sözleşmesine’ göre ise Temmuz ayında memur aylıklarına yapılacak artış yüzde 3’tür. Haziran ayı enflasyon oranının eksi çıkmaması durumunda Temmuz ayı artışı, enflasyon farkı ile birlikte en fazla yüzde 5.5-6 arasında olacaktır” dedi.
Kamu işçisinin başarılı bir toplu sözleşmeye imza atarak önce iyileştirme, ardından yıllık yüzde 11.3’lük artış ve 500 lira tutarında 7. ikramiyesini alırken;  emeklileri hariç 3 milyon memurun açlık ile yoksulluk sınırı arasında yaşamağa mahkum edilmişçesine Temmuz ayında yine sefalet artışı ile karşı karşıya kalacağını belirten Zengin, şunları kaydetti:
“Üzerine basa basa belirtmeliyim ki; örgütlü güçlerini kullanarak, adı denge ödeneği de olsa, kamu işçileri yıl içinde 7. ikramiyelerini alırken, 13 yıllık toplu pazarlık döneminde memurlar, değil 7 ikramiye bir kuruşluk bir ikramiye bile alamamıştır. Örgütlü güçlerini kullanarak hükümete istediğini kabul ettiren ve memur sendikalarına ders veren işçi sendikalarını kutlarken, her toplu pazarlığı toplu peşkeşe çevirerek memurlar açlığa ve yoksulluğa mahkum eden sarı ve yandaş sendikaları lanetliyor ve kınıyorum.