İzdivaç programlarını RTÜK’ün baskısıyla kaldıran televizyonlar faili meçhul cinayetleri çözme ve kayıp insanları arama işine yöneldi.

Fox TV’de Seda Akgül “Her Şey Gerçek”, TV 8’de Serap Paköz “Gerçeğin Peşinde”, ATV’de Müge Anlı “Tatlı Sert”, Kanal D’de Yasemin Bozkurt “Hayatın Penceresinden”, Show TV’de Seda Sayan “Artık Susma” , Star’da Balçiçek İlter “Olay Yeri” isimli programlarda katil ve kayıp arıyor.
Benzer nitelikte “Kaybolan Çiçekler”, “Lerzan’la Yalnız Değilsin”, “Yaşamdan Hikayeler” isimli programlar da var.
++
İlk bakışta yararlı gibi görünen bu programlar şu nedenlerle son derece sakıncalı:
Cinayetleri araştırma ve çözme bir uzmanlık işidir. Deliller toplanır, laboratuvarlarda incelenir, şüpheli kişiler gözaltına alınıp ifadelerine başvurulur, bunlardan gerekli görülenler savcılarca hazırlanan iddianamelerle mahkemelere sevk edilir ve yargılanır.
Yargılamaların mahkemelerde değil televizyonlarda yapılması doğru değildir, ciddi hak ihlallerine yol açar.
Gerçeğe ulaşmaktan, kamuoyu yararına bir şeyler yapmaktan ziyade reyting derdindeki televizyonların cinayet işlediğinden şüphelendikleri kişileri canlı yayınlara çıkararak sorgulamalarının gerçek bir hukuk devletinde yeri olamaz.
Hem madem katiller televizyonlarda yakalanmaya çalışılacak, o halde polis teşkilatının işlevi nedir, yüzbinlerce polis neden istihdam ediliyor?
İnsanlar cinayetlerin çözülmesini ve kayıplarının bulunmasını televizyonlardan beklerlerse devlete, devletin kurumlarına olan inançları yerle bir olmaz mı?
Aynı şeyleri kayıpların aranmasıyla ilgili söylemek de mümkün.
Hemen bütün büyük kanallarda hafta içi her gün faili meçhul cinayetlerin ve kayıpların masaya yatırılması kaçınılmaz olarak toplum psikolojisinde de ağır yaralar açar.
Bu programları izleyen kişiler, “Bir çok cinayet faili meçhul kalıyor. Ve bazı insanlar esrarengiz biçimde kayboluyor. Nasıl bir memlekette yaşıyoruz” diye sorsalar sorumlu konumdaki kişiler yanıt bulmakta herhalde bir hayli zorlanırlar.

++
Geçenlerde TV 8’de “Gerçeğin Peşinde” programını izliyordum.
Yakınlarının katilinin bulunması için bu kanala başvuran kadınlardan biri, “Günlerdir bir netice alınamadı. En iyisi biz başka bir televizyon programına başvuralım” dedi.
Olayın vahametini düşünebiliyor musunuz?
Yakınlarının katilinin bulunmasını isteyen kişi polis teşkilatına güvenmiyor, çareyi televizyon televizyon dolaşmakta arıyor.
++
RTÜK, izdivaç programlarına müdahalede çok geç kaldı.
Hiç olmazsa katil arama programlarında daha titiz, daha hızlı davranmalı….