RTÜK Kanunu açıkça çiğneniyor.
Televizyonlar sadece Ak Parti, CHP, MHP ve HDP ile ilgili haberler veriyor, tartışma programlarına bu partilerin sözcülerini davet ediyorlar. 7 Haziran’da yapılacak seçime katılacak diğer 27 partinin ise ne sesini ne nefesini duyan var.
Bu haliyle RTÜK Kanunu açıkça çiğneniyor.
Kanunun 8’inci maddesinin k bendinde, “televizyonların siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte yayın yapamayacağı” belirtiliyor. Aynı maddenin ı bendinde ise “televizyon yayınlarının tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorunda olduğu” vurgulanıyor.
RTÜK’ün ve Yüksek Seçim Kurulu’nun söz konusu adaletsizliğe el koyması gerekir.
++
Böyle demokrasi olmaz.

Demokrasi partiler ve adaylar arasında eşit bir yarışı zorunlu kılar.
Siyasi gelişmeleri yakından izlemeye çalışan bir gazeteciyim ama seçime katılacak olan örneğin Anadolu Partisi’nin programını bilmiyorum, Merkez Partisi seçime nasıl hazırlanıyor haberim yok, Millet ve Adalet Partisi’nin genel başkanını ne gördüm ne duydum, Muhafazakâr Yükseliş Partisi’nin ilkeleri hakkında en ufak bir bilgiye sahip değilim, Emek Partisi’nin vaatlerinin neler olduğunu merak ediyorum, Genç Parti ne durumda? Ancak medyayı takip ederek bunu öğrenmem imkânsız.
++
Hadi bu tabloya iktidar partisi itiraz etmiyor. Onların demokrasi anlayışları zaten tartışmalı.
Peki, CHP neden karşı çıkmıyor, “Böyle seçim yarışı mı olur kardeşim, tüm partilerin sesi seçmene neden duyurulmuyor” diye tepki göstermiyor?
Hemen her konuda görüş açıklayan MHP sözcülerinin söyleyecekleri hiç mi söz yok?
Batı tipi demokrasi istediklerini sık sık dile getiren HDP’liler bu adaletsizlik karşısında niçin susuyor?
++
Adil olmayan, centilmenliğe sığmayan bir seçim yarışı sonunda iktidar da olunabilir, Meclis’e güçlü muhalefet partileri olarak da girilebilir, ne var ki demokrat olunmaz.