PARALEL YAPI RESMİ DAİRELERİNİN SANTRALLERİNİ DEĞİŞTİREREK DİNLEMELERİN ALT YAPISINI HAZIRLADI…
CNM Şirket Müdürü Fethi Turnaoğlu, “ Dinlemeler Dijital IP telefonları uzaktan aktif edip dinlemeyi gerçekleştiren sistemler üzerinden gerçekleşiyor. Kurumlara bilerek dijital IP santrallar satıldı. Telefonlar kapalı dahi olsa mikrofonları dinleme yapacaklar tarafından aktif hale getiriliyor “ dedi.
Türkiye’de askeri, istihbarat ve birçok kritik bakanlıkta güvenli odaların (sağır oda) alt yapısını oluşturan, MOBESE ve güvenlik sistemlerini kuran Turnaoğlu, telefon dinlemeleri ve ortam dinlemeleri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.
“ Son birkaç yıldır böcekleri yakalama cihazları biraz fazlalaşınca, Paralel Yapı, Türkiye’deki resmi dairelerinin santrallerini değiştirdi ” diyen Turnaoğlu, şunları söyledi:
“Bunu başardılar. Önce ben bu santralleri niye bu kadar ısrarla değiştirdiklerini anlayamadım. IP dediğimiz internet üzerinden yazılımla çalışan, IP santrallarla değiştirdiler. Resmi daireleri de kandırlar. ‘Birbirinizle konuşurken bedava konuşacaksınız’ diye. IP santralleri olunca bütün telefonlar, masa telefonları, diz üstü bilgisayarların değiştirilmiş hali oldu.”
“Konuşma yeteneği de var, görüntü yeteneği de var. IP Santralların yazılımlarında kendi koydukları bir virüs var “ diyen Turnaoğlu, “Genelkurmay’ın santralinde böcek yakaladık. Benim yönlendirmemle gitti o iş. Aslında böcek değil bir virüs bulduk. Santralda bir yazılım var. Toplantı başladığı zaman oradan, Pensilvanya’dan basıyorlar düğmeye, bu masa üstü IP telefon TELEFONKULAK oluyor “ diye konuştu.
Turnaoğlu, “O santralların bu özelliklerini bulan kişi de benim. Bu günlerde IP telefonların bu görevi yapmasını önlüyoruz, onların danışmanlığını da veriyorum “ dedi
Turnaoğlu, Dışişleri Bakanlığında dönemi Bakanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ nun toplantısının dinlenip kayda alınmasının bu yöntemle yapıldığını ortaya çıkardığını belirten Fethi Turnaoğlu yaşananları şöyle anlattı:
“ Dışişleri Bakanlığında aramalar, taramalar yapıldı. Bütün Jammer ler (sinyal kesici) çalışıyor. MİT’in Dışişleri Bakanlığının, Genelkurmayın yer aldığı çok özel toplantı o. Böyle bir şey olacağını tahmin bile edemediler, güldüler, geçtiler. O kadar eminler ki kendilerinden, olmaz öyle bir şey diye düşünüyorlar. Ama oradan çıktı, dediğim yerden. Olayı inceledim, rapor verdim, masaüstü telefona Pensilvanya’dan bastılar TELEFONKULAK oldu. Dinleme böyle oldu, bundan bulamadılar. Çünkü böcek yok ortada. Benim dediğim doğru çıktı.”
Turnaoğlu, “ şu anda benim danışmanlığımda tüm kurumlarda önlem almaya çalışıyorlar, ama nereye kadar alacaklar ben de bilmiyorum. Çünkü santraller de ona göre üretilmiş santraller. Türkiye’deki resmi dairelerde şartnamelere o santralleri koydular. 7 yıldır bu böyle. Onun için hiçbir yerde böcek bulunmuyor, dinleme cihazı bulunmuyor. Çünkü paralel yapı hepsini bu hale soktu” dedi.
HAZ ÇALIŞMAZKEN BULMAK ZOR
Turnaoğlu, IP telefon cihazlarının çalışırken bulunmasının kolay, çalışmazken bulunmasının ise zor olduğunu söyledi.
Cihazların çalışmadan virüsleri tespit etmek için çalışma yaptıklarını ifade eden Turnaoğlu, alınan tedbirleri ve zorlukları şöyle anlattı:
“ Başbakanın korumalardan bir tanesinin elinde uzaktan kumanda var. Başbakan konuta veya makamına geldiği zaman kumandaya basıyor, sistemi devreye alıyor. Ve başbakan oradayken arama tarama yapılmıyor. Cihaz o zaman çalışmaya başlıyor, frekans yaymaya başlıyor. Varsa böcek ve uzaktan dinleme engelleniyor.
Odaya yayılan bir frekansı cihazla bulursun. Bu cihaz buluyor. Bir cihaz konulduğu zaman frekans çıkışını gösterir. Video kaydıysa video kaydını da ekrana getirir. Ne görüyorsa onu getirir, havadakini yakalar. Ama ses ama görüntü, görüntüye göre de kamera bulunur ve o sese göre de susar herkes o cihazın bağırttığı cihaz bulunur ve çıkarılır. Ama odaya bir tarama ekibi girdiği zaman orada koruma basıyor kumandaya sistem kapanıyor, nasıl bulacaksınız? “
Turnaoğlu, “ Bu cihazlar profesyonel, normal vatandaşın kullandığı cihazlar değil; karşınızda çok ciddi güç var. Paralel yapı var, onun yurt içi ve yurtdışı bağlantıları var. Emniyette olsun, bürokrasi de olsun, ciddi bir örgütlenme söz konusu” ifadesini kullandı.
GSM üzerinden dinleme yapılıyor
Son dönemde GSM üzerinde dinleme yapıldığına da işaret eden Turnaoğlu, “80 dolara satılan cihazlar var. İçerisine bir sim kart takıyorlar, tabi sim kart iz bıraktığı için bunu amatörler kullanamıyor, yakalanır. Teşkilat olursa gidiyor, birine 10 tane sim kart aldırıyor. Bir garibanın üzerine olan o sim kartlar üzerinde dinleme yaptırıyor. Cihazlara sim kart koyuyor. Bunu da bir iş yerine, bir eve koyduğu zaman hele bir de bunu prizin içerisine veyahut da floresanların içerisine elektrik alacak bir yere yerleştirebiliyorlar, öyle bir vakti varsa ömür boyu orda kalır bu. Ve istediği zaman o yerde ışık yandığı zaman ve orda toplantı olduğu zaman kurumdaki Cemaatin adamları What’s App’ tan ‘Toplantı başladı’ diye mesaj atıyor. Pensilvanya’dakiler dinlenecek odadaki numarayı çeviriyorlar, toplantı odasında cihazın içerisinde çeviriyor telefonu ama telefon çalmıyor. Telefon kendini açıyor dinleme ve kayıt başlıyor. Ayni yöntem GSM telefonları ile de yapılabiliyor uzaktan açıyor cep telefonunu ve dinliyor” dedi.
Sinyal kesici Jammer cihazlar ürettiklerini belirten Fethi Turnaoğlu, Jammer’lerin önemine dikkat çekti.
Dışişleri bakanlığındaki dinleme masaüstü telefondan yapıldı
Turnaoğlu, şunları söyledi: “O sinyal kesici çalışırsa bu telefon hattı çalışmıyor, bu telefon hattını kesiyor. Onun için Jammer çok önemli, telefon kesici Jammer. Devlet kurumlarına sinyal kesici Jammer veriyoruz. Ürettiğimiz cihaz var. Sinyal kesiciler bunu kesemez. Çünkü farklı bir frekansla biz bunu organize ettik. Dev gibi Jammer kesmez çünkü farklı frekans. Onların bildiği frekanslar var dışarının bildiği frekans var. Oradaki Jammer ’in haricinde böcek koyar, yine dinler. İstediği kadar MİT’in, Genelkurmay Jammer’lerin çalışsın dinler. Dışişleri bakanlığındaki dinleme masaüstü telefonun kapalıyken aktif edilmesiyle, bu telefonun böcek haline getirilmesiyle dinleme yapıldı.”
Cep telefonlarını yazılımla dinliyorlar
Cep telefonu dinleme yöntemine de değinen Turnaoğlu, dinlemelerin gerçekleşme sürecini şöyle anlattı: “Size bir yazılım gönderiyorlar. Sizi dinlemek istedikleri zaman aynı masaüstü telefon gibi bunu çeviriyorlar.
Ekranda bir şey gözükmüyor, siyah kalıyor ve yazılım öyle bir yazılım zaten. Telefon çalmıyor, ama telefon kendini açıyor. Telefon açık konuşmuyorlar, sizi dinliyorlar. Konuşunca sesi de gelir. Konuşsa sizinle konuşur. Ses gidiyor karşıya. Ekran siyah ve telefon çalmıyor, ama telefon, telefon geldi diye kendini açıyor. Yazılım o. Cep telefonu dinlemesi bu şekilde oluyor.

FACEBOOK YORUMLARI