Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile Avusturyalı meslektaşı Sebastian Kurz yaptıkları görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Bu toplantıyı televizyonda canlı izlerken donup kaldım. Çünkü Sinirlioğlu, Suriyeli mülteciler sorununa değinirken, “…Birinci hedefimiz ve önceliğimiz şuraya ya da buraya bu göç akımını durdurmaktan ziyade o insanların umuda yolculuklarında insan kaçakçılarının elinde telef olmasına mani olmaktır…” dedi.
“Telef” Arapça kökenli bir sözcük. Yok olma, ölme anlamına geliyor. Ancak Türkçede yaygın kullanımı hayvanların ölmesiyle ilgili. “Sel felaketinde 500 koyun telef oldu”, “Kuş gribine yakalanan 5 bin tavuğun telef olduğu açıklandı”, “Karayollarında her yıl binlerce kedi ve köpek telef oluyor”, “Aç kalan kurtlar köye saldırdı, yüzlerce hayvanı telef etti” gibi haberleri sanırım siz de hatırlıyorsunuzdur.
++
Dışişleri Bakanlığı, her sözcüğün tartılarak kullanılması gereken bir makamdır. Bu makamdaki kişinin, ülkelerinden kaçan insanlar için “Telef olmalarına mani olmak istiyoruz” demesi son derece yanlıştır ve Suriyeli kardeşlerimizi incitici niteliktedir.
Elbette Bakan Sinirlioğlu söz konusu ifadeyi incitme kastıyla dile getirmemiştir ama gene de dikkatli olması gerekirdi. Benzer üslubun başka konuşmalarda da tekrarlanması Türkiye ile muhatap olduğu ülkeler arasında ciddi krizlere yol açabilir.
++
Sinirlioğlu’nun özgeçmişine baktım. Dışişleri’nin çeşitli kademelerinde başkatiplikten büyükelçiliğe çeşitli görevlerde bulunmuş, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı yapmış. Geçici Hükümette bakan olmadan önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı imiş.
Yani çok parlak bir kariyeri var.
Dilerim bundan sonra konuşmalarını daha hazırlıklı ve dikkatli yapar.