Spor-Toto Süper Ligi’nin 17.ncı haftası Pazartesi gecesi oynanan iki maçla tamamlandı. Ligin ilk yarısı da bitti. Takımlar tatile çıktı. Hafta başında oynanan iki maçın ortak özelliği “Tek taraflı futbol” oynanmasıydı. Ev sahibi takımlar futbol oynarken rakipleri ise fazla gol yememe telaşındaydılar.
Gecenin ilk maçı, Eskişehir ile Gençlerbirliği arasında oynandı. Kırmızı siyahlı iki takım 6 puanlık maça çıktılar. Eskişehir fena oynamazken, Yılmaz Vural’lı Gençlerbirliği soğuktan donmuştu.
Önce Eskişehir yüklendi. Gençlerbirliği kapandı. Eskişehir golü bulunca, bu sefer Gençlerbirliği yüklendi. Yüklendi ama kalesinde ikinci golü gördü. Bundan sonraki dakikalarda Eskişehir al gülüm ver gülümü oynamaya başladı. Gençlerbirliği onu bile yapamadı.
Gecenin ikinci maçı, Fenerbahçe ile Sivas arasındaydı. Maçları yayınlayan kuruluş, oyun sırasında, sahada topla oynama alanlarını gösteriyor. Futbolumuzun kalitesizliğinden genellikle maçlarda şöyle bir tablo ortaya çıkıyor.. Orta saha % 50 A takımın ceza sahası % 22, B takımın ceza sahası % 28. Yani maçın yarısı orta sahada diğer yarısı da rakip kale önlerinde oynanıyor.
Fenerbahçe-Rize maçında ise oran şöyleydi. Orta saha % 35 Fenerbahçe ceza sahası % 12 ve Sivas ceza sahası % 53. Yani sarı lacivertliler tek saha maç oynadı. Fenerbahçe yüklendi, Sivas kapandı. Fenerbahçe goller kaçırırken, Sivas kapanmaya devam etti.
Fenerbahçe Robin Van Persie ile golü buldu ama yine yüklenmeye devam etti. Sivas da kapanmaya devam etti. İlk yarının sonuna doğru Altın Kural (Atamayana atarlar) devreye girdi. Sivas ilk atağında Fenerbahçe alt yapısından yetişen Beykan ile beraberliği yakaladı.
İkinci yarı da aynı düzen içinde geçti. Fenerbahçe yüklendi, Sivas kapandı. Fenerbahçe golleri kaçırdıkça Sivas kapandı. Fenerbahçe aradığı golü bulmak için Caner’in oyuna girmesini bekledi. Caner 3 orta yaptı sonuç alamadı ama devam etti. Ön direğe yaptığı ortayı Kjaer kafayla ağlara gönderdi. Taraftar da rahat bir nefes aldı.