CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında söylediği sözler karşısında donup kaldım. “Anayasası askıya alınmış bir devlet var. Parlamentosu yürütmenin baskısı altında, yargı yürütmenin kontrolü altında. Dolayısıyla bu süreç biraz daha hızlanarak giderse halkın direnme hakkı ortaya çıkacaktır” diyordu Kılıçdaroğlu.
Neresinden bakılırsa bakılsın, endişe verici, vahim bir açıklama ile karşı karşıyayız. Halkı hükümeti devirmek için sokağa davet etmektir bu.
Demokratik bir ülkede halkın direnme hakkı diye bir hak olamaz.
Haziran ayında seçim yapılacak. Ak Parti şayet seçmen nezdinde yıprandıysa bu seçim sonunda yerini muhalefet partilerinden birine devreder.
Ortada böyle bir imkan varken sanki Saddam Irak’ında ya da Kaddafi Libya’sında yaşıyormuşuz gibi direnme hakkından söz etmek demokrasiyi içine sindirememiş olmaktır.
++
27 Mayıs askeri darbesinden sonra darbeciler yaptıkları işe kendilerince hukuki bir kılıf hazırlamak istemişler ve hazırladıkları Anayasa’nın giriş bölümüne “Tarihi boyunca bağımsız yaşamış, hak ve hürriyetleri için savaşmış olan Türk milleti, Anayasa ve hukuk dışı tutum ve davranışlarıyla meşruluğunu kaybetmiş bir iktidara karşı direnme hakkını kullanmıştır” diye yazmışlardı.
Kılıçdaroğlu, 27 Mayıs darbecileriyle aynı noktada buluşmuştur.
Bunun kendisi için iyi bir sicil olduğunu söylemek mümkün değildir.
++
Aynı konuşmasında Kılıçdaroğlu, eylemlerde poşu, bere veya atkı ile yüzlerini kapatıp kimliklerini gizlemeye çalışanlara da sahip çıkmış, bu eylemcilerin biber gazından korunmak için böyle yaptıklarını belirtmiş, onlara verilecek cezaların ağırlaştırılmasının yanlış olduğunu vurgulamış, Hükümete seslenerek, “Ne getirirsen getir, hangisini getirirsen getir, söz veriyorum o gençlerin en önünde ben olacağım” demiştir.
Bu sözlerin tahrik dozunun da bir hayli yüksek olduğunu düşünüyorum.
++
Seçime birkaç ay kala Kılıçdaroğlu ne yazık ki son derece yanlış hamleler yapıyor, Anayasa’yı korumak isterken anayasa’ya aykırı ifadeler kullanıyor.
Bunlar seçim yenilgisini önlemeye yönelik son çırpınışlar mıdır, yoksa acemice siyasetin dışa vurumu mudur?
Hükümetten yana pek şansımız yok… Keşke muhalefetten yana biraz şansımız olsaydı…