Bir Rus uçağının Hatay’ın güneyinde sınırlarımızı ihlal ederek hava kuvvetlerimizce düşürüldüğünü ilk duyduğumda meseleye temkinle yaklaşarak acil bir yorumda bulunmak istemedim.

Ancak akşam saatlerinde önce uçaklarımızca Rus uçağına telsizden yapılan sesli uyarıların ve radar saptamalarının ortaya çıkmasının ardından, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in “elimizdeki verilerle Türkiye’nin verdiği veriler birbirine uymaktadır” yönündeki açıklaması, olayın meydana gelişi ile haklılığımız konusunda bir tereddüdüm kalmadı. Kara ve hava sınırlarını korumak tüm ülkelerin temel haklarından biridir ve pilotlarımız kılı kırk yararcasına bu hakkımızı kullanırken ellerinden gelen dikkat ile disiplini göstermişlerdir.
ABD Başkanı Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da ülkemizin kendisini savunma hakkının bulunduğunu teslim etmişlerdir.
Rus uçağının iki kişilik mürettebatının bu olaydan sağ kurtuldukları ve sınırın Suriye tarafında bulunduklarına dair haberler henüz teyit edilememiştir. Anılan bölgede Esat muhalifleri Bayır Bucak Türkmenlerinin yoğunlukla bulunduğu bilinmektedir. Ülkemiz, o bölgede sahip olduğu siyasi ağırlığı ile söz konusu pilotların Rus yetkililere iadesini sağlayabilir ki pilotlarının birinin öldürüldüğü diğerinin sağ olduğu iddiası da gündemde. Bu meselenin bir tarafı;
Meselenin diğer tarafında ise; Putin’in olayla ilgili olarak kendi iç kamuoyunu rahatlatmak üzere ülkemize sert eleştiriler yöneltmesi var.
Ülkemize karşı doğal gaz ve turizm başta olmak üzere bazı ekonomik yaptırımlarda bulunacağına dair ifadeler Türkiye’de endişe ile karşılanıyor.
Rusya’nın bu tehditlerini uzun bir süre devam ettirmesi, azalan petrol fiyatları ile son 3 yıldır ekonomisinin gösterdiği gerileme nedeniyle mümkün görünmemektedir.
Türkiye ve Rusya Dışişleri yetkilileri arasında olayın hemen ardından başlatılması gereken görüşmeler yapılamamıştır.
Türkiye, Amerika, Rusya ve Batılı ülkeler birlikte IŞİD’e karşı mücadele veren bir kararlılığın içinde yer almalarına rağmen, Rus uçaklarının bu örgüt yerine Esat karşıtı unsurları daha çok bombalaması, Rusya’nın asıl niyetinin ne olduğunun sorgulanmasına da yol açmaktadır.
Sonuçta, Suriye’nin kuzeyinde ve özellikle sınırlarımıza yakın bölgelerde Rusya dahil, anılan koalisyonun gerçekleştireceği hava harekatlarında bir eşgüdüm eksikliği olduğu artık bir sır değil.
Bu eşgüdüm bir an önce sağlanamadığı takdirde, dünkü olayın benzerlerinin ileride artarak süreceğini bilmek için kahin olmaya gerek yoktur!