Teftiş yapmaya çıkmış sömürge valisi gibi!

203

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in İstanbul’daki kimi temasları ve verdiği mesajlar müstemlekesine teftişte bulunan sömürge valisi edasındaydı. Şık değildi, diplomatik nezaketten uzaktı.

Biden, Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu tümüyle unutmuş olmalı ki bildiri yayınlayan akademisyenlerle ilgili açılan soruşturmayı eleştirdi, dahası Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Dündar’ın oğluna “Çok cesur bir baban var. Onunla gurur duymalısın” deyip görülmekte olan bir davada açıkça taraf oldu.
++
Ak Parti’den Galip Ensarioğlu, Orhan Miroğlu, CHP’den Fikri Sağlar ve Sezgin Tanrıkulu, HDP’den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan’ın koşa koşa Biden’in davetine gitmelerini de anlayamadım. Burada en tutarlı tavrı MHP gösterdi, “Yabancı devlet adamının etrafında Türkiye’nin iç meselelerinin konuşulmasını milliyetçi duruşumuza uygun bulmuyoruz” diyerek daveti reddetti.
++
Biden’in kaldığı otelde kabul ettikleri arasında öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel ve Kızı Delal ile öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ile gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş ve Ceyda Karan ve akademisyen Yaman Akdeniz’in de olması ilginçti.
Yaman Akdeniz, Biden’le ne konuştuklarını anlatırken, “Ak Parti döneminde sistematik olarak baskıların artığını, ifade özgürlüğünü engellemek için yoğun çabalar gösterildiğini söyledim. Türkiye’deki yayın yasaklarından, internet sitelerine, sosyal medyaya getirilen engellerden söz ettim. Akademisyenler gibi tüm vatandaşların benzer baskılara uğradığını dile getirdim. Korkutucu bir ortam yaratıldığını belirttim” dedi.
Böylece, Biden’e “gol” atması için asisti bizimkilerin yaptığı da anlaşıldı.
++
ABD’li başkan yardımcısının pervasız tavrına karşı keşke konuştuğu siyasetçi, akademisyen ve gazetecilerden biri de ABD’nin Ortadoğu’yu kana bulayan politikalarını eleştirse, biraz geriye gidip Vietnam’da yaşanan katliamlardan duyulan üzüntüyü anlatsa, Kızılderililere yapılan kıyımı dile getirseydi.
++
Türkiye’de ifade özgürlüğüyle ilgili sorun var, akademisyenlerin tartışmalı bildirisinin üzerine gereksiz bir hamasetle gidildi, Can Dündar’ın tutuklanması yanlıştı.
Ama bunları eleştirmek herhalde misafirimiz olan bir devlet adamının haddi ve hakkı değildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here