Tavuk eti üretim miktarı 1.6 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2.7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı Kümes Hayvancılığı Üretimini açıkladı. Buna göre, tavuk eti üretim miktarı 1.6 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 2.7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.1 arttı.
KESİLEN TAVUK SAYISI 92 MİLYON ADET, KESİLEN HİNDİ SAYISI İSE 391 BİN ADET OLDU
Kesilen tavuk sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 5.4 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.3 arttı. Ocak ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 51 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41.1 arttı.
Tavuk eti üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6.2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.4 arttı. Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 29.7 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43.5 arttı. Tavuk eti üretimi 158 bin 585 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 170 ton olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.6 arttı. (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI