Türkiye ve bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle büyüyerek sektörün liderleri arasına giren TAV İnşaat, havalimanı yapımında dünyada ilk sıradaki yerini korudu.

TAV açıklamasına göre, sektörün saygın yayınlarından Engineering News Record (ENR), üstlendikleri projelere göre 2015’te her sektörde dünyanın en büyük inşaat şirketlerini açıkladı. “Havalimanı” kategorisinde ilk beşte, “Ulaştırma” kategorisinde de ilk 30’daki tek Türk şirketi TAV İnşaat oldu.
Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, ENR listesinde bu sene de birinci sıradaki yerlerini korumaktan ve Türk mühendisliğiyle müteahhitliğini  başarıyla temsil etmekten gurur duyduklarını belirtti.
Şener, şunları kaydetti:
“İstanbul Atatürk Havalimanı’yla çıktığımız yolda TAV İnşaat olarak bugüne kadar üstlendiğimiz projelerin kontrat bedeli 17,2 milyar doları aştı. Havalimanı tasarımı, yapımı ve finansmanına odaklanarak bu alanda tüm dünyada seçilen, tercih edilen ve önerilen bir marka haline geldik.
TAV İnşaat’ın devam eden havalimanı projeleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal Kompleksi, Suudi Arabistan’da Riyad King Khaled Havalimanı Terminal 5, Cidde King Abdülaziz Havalimanı Uçak Bakım Hangarları ve Umman’da Muskat Havalimanı altyapı işleri yer alıyor. Bu başarının arkasında 30 binden fazla çalışanımızın uzmanlığı ve bilgi birikimi yer alıyor. TAV İnşaat, 2016 yılında da tüm dünyada havalimanı projeleri başta olmak üzere fırsatları değerlendirmeyi sürdürecek.”

TAV İnşaat havalimanı tasarımında uzmanlaştı

Açıklamada verilen bilgilere göre, TAV İnşaat havalimanı tasarımı, yapımı ve finansmanı gibi zorlu ve karmaşık bir alanda uzmanlaştı ve hızla büyüyerek sektörün en büyük markası oldu.
TAV İnşaat’ın tamamladığı havalimanı projeleri arasında, Türkiye’de Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Gazipaşa Alanya havalimanları, Tunus’ta Enfidha, Mısır’da Kahire Terminal 3, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Emirates Hangarları, Medine’de Prens Muhammed Bin Abdulaziz Havalimanı, Katar’da Hamad Havalimanı Yolcu Terminal Kompleksi, Makedonya’da Üsküp ve Ohrid, Gürcistan’da Tiflis ve Batum havalimanları bulunuyor.
TAV İnşaat, gerçekleştirdiği yüksek katlı projeleriyle de tanınıyor. Bu projeler arasında, Dubai’de yer alan ve 425 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek binalarından biri olan Marina-101 Hotel and Residences projesi ile 279 metre yüksekliğe ulaşan 4 kuleden meydana gelen Damac Towers by Paramount başı çekiyor.