Yaklaşık on günlük bir aradan sonra tekrar merhaba! Her yılın Aralık 24″ünden sonra bizim buralar yani Avrupa en az iki hafta tatile girer. Hani şu Türkiye’de kutlamadığımız Noel bayramını kutlarlar devamını da yaz tatilinde sürdürürler.

Bizim Kurban ve Ramazan Bayramları gibi onların da bir anlamda dini inanç olarak kutladıkları İsa’nın doğum günü bayram tatilidir.
Bu tatil günlerinde bizim tek istifade ettiğimiz durum ise yeni yıl için memleketimize kaçmak olur…

Bu yıl yılbaşını geçirmek için ilk kez Türkiye’ye gitmedim. Önce yakın ülkeler de bir tur atıp eşe dosta uğradıktan sonra yılın ilk günlerinde Fas’a doğru yolculuğa çıktım.

Amacım aşırı soğuktan biraz sıcak bir ülkeye yolculuktu; ne siyasi ne manevi bir amacım hiç yoktu!
Ama gördüklerim beni epey şaşırttı bazı yerlerde de kendi kendime şaşırdım niye bu kadar şaşıyorum ki diye…
İyi ve kötü yanlarıyla bambaşka bir yer. O mistik dolu dar sokak aralarında her an ensemden birisinin yapışacağını hissetme duygusuyla dolaştım durdum Tanca (Tanger) sokaklarında…

Oraya da zaten Cezayir sınırından geçtim, gece yolculuğu, tek kadın olarak seyahat etmenin zorluklarını gördüm.
Her şeyden uzak hiç haber seyretmeden Faslılarla iç içe bir hafta kafamda pek çok şeyi netleştirdi. Dönene kadar onlara hep bir Avrupalı gibi baktım, sanırım Avrupalılar da bize öyle bakıyor!
Fas Muhteşem tarihi dokusuyla ve konumuyla diğer Arap ülkelerinden çok farklı bir yerde. Monarşi ile yönetiliyor ve genç Kral V. Muhammed halk tarafından pek seviliyor.

Hemen her yerde bizim Atatürk’ü koyduğumuz gibi onlarda Krallarının resmini koyuyorlar, hemen her otelde, dükkânlarda var mesela. Kadın erkek eşitliği dense bile kafe ve restoranlarda kadınları yalnız görmek biraz zor.
Erkekler ise her yerde ve turist görünce şanslarını denemeyi ihmal etmiyorlar, hem de ısrarla. O yüzden ben en çok ülkenin genç-yaşlı kadınlarıyla haşır neşir oldum. Bunları sizlerle zaman içinde  paylaşacağım.
Tabii Türkiye ve dünyanın gündemiyle de döner dönmez müşerref olduk. Siyasetin kavgalı dünyasından uzak yaşamak kolay değil ama bunu başaranları kıskandığımı itiraf ederek yazımı bugünlük noktalıyorum!