Lokman Hekim Ankara Hastanesi Diyetisyeni Nuray Damla Tatlıdede, tatile çıkma planları yapan ancak hala fazla kilolarından kurtulamamış vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu. Diyetisyen kontrolünde bir ayda 5 kilo vermenin mümkün olduğunu belirten Tatlıdede, diyete başlayanların psikolojilerinin de kilo vermede çok önemli olduğunu kaydetti. Tatlıdede, kilo vermede doğru su içme tekniğinin uygulanmasının da önem arz ettiğini ifade etti.

Uzman Diyetisyen Tatlıdede yaptığı açıklamada, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için ayda 5 kilo vermenin mümkün olduğunu belirterek, “Pek çok hastamız kış ayları geldiğinde bol bol yemek yiyor kendini kalın ve uzun kıyafetlerle örtüyorken, bahar aylarının gelmesiyle beraber ince giyilen kıyafetlerle kilo aldığını fark ediyor ve etekleri tutuşmuş halde bize geliyorlar. Hem de geç kalmış bir şekilde. Eğer 10 kilonun üzerinde fazlanız varsa kilo vermek ve vermiş olduğunuz kiloları koruyabilmeniz amacıyla ocak-şubat aylarında kilo vermeye başlamanız gerekiyor. Mayıs-haziran ayında gelip ‘15 kilo fazlam var’ dediğinizde isteğinizi gerçekleştirmek güçleşiyor. Çünkü ayda maksimum 5 kilo verdirme taraftarıyız, bunun üzerindeki bir rakam sizin başka metabolik hastalıklara yakalanmanızı sağlayabilir” dedi.
-SU OTURARAK VE YAVAŞ İÇİLMELİ-
Sağlıklı beslenmek kadar, sağlıklı sıvı tüketiminin de önemli olduğunu kaydeden Tatlıdede, birçok insanın doğru su içme tekniğini bilmediğini söyledi ve “Suyu başınıza dikerek ve ayakta içerseniz su direk böbreklere gider ve kısa sürede vücuttan atılır. Oysaki suyu, sıcak çay gibi yavaş yavaş yudumlayarak ve oturarak içmelisiniz. Bu şekilde su bağırsaklarınıza inecek ve oradan vücuda dağıldıktan sonra böbreklere gidecektir. Bu hem bağırsaklarınızı çalıştırır hem de vücut suyu dengede kaldığı için üşümeniz gerçekleşmez” ifadelerini kullandı.
Tatlıdede, taze sıkılmış meyve sularının da her ne kadar vücut direncini artırsa da posasız olarak ve bol miktarda alınması halinde kilo alımına neden olacağını belirtti.
-3 SAATTEN FAZLA AÇ KALMAYIN-
Ara öğünlerin mantığının ise bir sonraki öğüne çok aç girmemek olduğunu Lokman Hekim Ankara Hastaneleri Diyetisyeni Tatlıdede, “3 saatten daha fazla aç kaldığınız takdirde depolama sistemi harekete geçer. Diyetinizi yapmış ve kilo vermiş olsanız bile ara öğün yapmazsanız geri kilo alma ihtimaliniz oldukça yükselir. Ara öğün tüketme alışkanlığını hayatınızın bir parçası haline getirmek zorundasınız” dedi. (ANKA)