Tatillerde genelde fast food gibi yüksek kalorili ancak oldukça pratik yiyeceklerin ön planda tutulduğunu ifade eden Diyetisyen Pınar Kural Enç, şöyle konuştu:

 

“Tatilde egzersiz arka planda kalır ve biz böylece tatili kutlarız. Kendimizi ödüllendirdiğimizi ve bunu hak ettiğimizi düşünürüz. Bol bol yemek ve içmeye kendimizi veririz. Peki sonrasında ne olacak ? Tatil döneminde kilo vermek, birçoğumuzun isteği olmakla birlikte, ben tatil döneminde kilo vermek yerine kiloyu muhafaza etmeyi öneriyorum. Tatil duygusunun verdiği rahatlık çoğu zaman beslenmemize de yansımakta ve hem yemek hem de alkol tüketiminde fazlaya kaçılabilmekteyiz. Aynı zamanda, sıcak havanın verdiği rehavet duygusu nedeniyle genelde yapılan egzersizler aksamakta sadece yarım saatlik yüzme yeterli olmamaktadır.

Özellikle kilo almak istemiyorsanız, yazlık mekanlarda hızlı ve pratik olarak ulaşabileceğimiz yiyecekler olan; makarna, pizza, hamburger ve kızarmış patates tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Karbonhidratı daha az tüketip, uzun yaz günlerinde sizi daha uzun süre tok tutacak protein ve daha fazla sebzeye yönelmeye özen gösterin. Meyve, sebze ve yüksek lifli tüm yiyecekler en iyi seçimlerdir.

Yüksek lifli yiyecekler sindirimi zorlaştırdığı için daha çok su içilmesinde fayda var.
Yemek sonrasında size daha çok doygunluk hissi verirler. Konu ile ilgili yakın zamanda gençler üzerinde bir çalışmanın sonuçlarına göre; fazla kilolu yada obez olan gençlerin tatil döneminde daha fazla kilo aldıklarını gösteriyor aynı durum yetişkinler ve çocuklar içinde geçerli. Peki, kilo alımını engellemek için ne yapmalıyız? Yaşları 40 ila 60 arasında değişen 443 yetişkin üzerinde yapılan çalışmaya göre, yaşlarına ve kilolarına göre beklenenden daha fazla kalori yakan bireyler, tatil döneminde kilo almıyorlar. Daha fazla kalori yakmak için ise egzersiz önemli. Bunun yanı sıra fiziksel olarak aktif olmak morali de yüksek tutuyor. 60 saniyede istediğiniz kaloride bir besin yiyebilirsiniz.

ancak bunu yakmanız 2 saatten uzun sürecektir. Bu nedenle tatil döneminde nasıl olsa yüzüyorum diyerek besin alımını arttırmak doğru değildir. En sevdiğiniz besinlere odaklanın. Örneğin çikolatalı dondurma; 1 top tadın ve gerçek açlık ile psikolojik açlığınızı ayırt etmeye çalışın. Öğünleri atlamayın. Beynimize, yemek yediğimizin sinyalleri 20 dakikada ulaşır, bu nedenle mutlaka yavaş yemeye özen gösterin. Yiyecekler genelde tatilin %90’ının oluşturmakta, aile ve arkadaşlarla geçirilen keyifli saatler, ne kadar ve ne zaman yemek yediğinizi unutmanıza neden olabilir. Miktarlara dikkat ederek, sadece tadına bakarak maksatlı lezzetlere dokunabiliriz.”