Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi, Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Bizde kültürün her dalı devlet malı olarak kabul ediliyor. Ama devletin malına sahip çıkması gerekir. El sanatları yok oluyor. Tarihi manastırlar yok oluyor. Mezar taşları satılıyor. Taş ocakları tarihimize büyük zarar veriyor” dedi

Ahmet ACAR/KAŞ – Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Turizm Haftası ve 18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü dolayısıyla Kaş’ta düzenlenen ‘Türkiye’nin Kültür Mirasları’ konulu konferansta, Prof. Dr. Havva İşkan Işık konuşma yaptı. Kaş Belediyesi Toplantı Salonu’ndaki konferansı, Kaymakam Selami Kapankaya, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat Aydın, Belediye Başkanı Halil Kocaer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan ve Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Aydın ile turizmciler izledi.

‘KAZILAR BİTİRİLEMİYOR’
Anadolu’nun tüm uygarlıkların beşiği olduğunu söyleyen Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Kültür varlığı çok geniş bir kavramdır. Müzeler, antik kentler, heykeller, Safranbolu evleri gibi aklınıza ne gelirse hepsi birer kültür varlığıdır. Ama biz kültür varlıklarımızı tanımıyoruz, bilmiyoruz. UNESCO, 2013 yılını Piri Reis Yılı ilan etti. Kaç kişi biliyor bunu bu ülkede? Bugün Dünya Kültür Mirası Listesi’nde Türkiye’nin 13 kültür varlığı var. Bizim yarımız bile olmayan İspanya’nın 43 kültür mirası listede yer alıyor. 52 kültür varlığımız da UNESCO’nun aday listesinde. Kaş bu anlamda çok şanslı. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan bu 13 kültür mirasımızdan biri Xanthos Antik Kenti, Kaş sınırları içinde. 52 aday kentten biri olan Patara Antik Kenti de Kaş sınırları içinde. Bu kadar zengin bir tarih içinde, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde 13 kültür varlığımızın olması da acı verici. Efes Antik Kenti bile bu listede değil. Bunun nedeni kazıların kaynak yetersizliği veya başka nedenlerle bitirilememiş olması” dedi.
‘DEVLET MALINA SAHİP ÇIKMALI’
Keşkek, Mevlevilik, aşıklık, meddahlık, sıra geceleri, el yazmaları, yaren toplantıları, nevruz, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi, Alevi- Bektaşi semah gösterisi, Kırkpınar güreşleri, Türk kahvesi, mesir macunu ve ebru sanatı gibi Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde Türkiye’ye ait birçok kültürel değerin yer aldığını vurguladı. (DHA)