Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2017 Şubat ayında tarımda enflasyonun eksiye düştüğünü bildirerek, “tarım üretici fiyatları, kış şartlarına rağmen, Şubat ayında yüzde 1.36 geriledi” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Şubat ayı itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 9.29, oniki aylık ortalamalara göre yüzde 3.19 olduğunu hatırlattı.

Tarımdaki üretici fiyatları endeksinin Şubat ayında gerilerken, gıdada tüketici enflasyonunun ve genel tüketici enflasyonunun arttığını, tüketicide sadece giyim ve ayakkabı ile ev eşyası enflasyonunda düşüş yaşandığını bildiren Bayraktar, şunları söyledi:

“Tarımda üretici fiyatları, tarla üretiminin en üst noktalara ulaştığı yaz aylarının yaşandığı dönemde düşmektedir. Bu dönemden çıkılınca, 2016 Eylül ayıyla birlikte yüzde 1.01’lik bir artış yaşanmıştı. Tarımda üretici fiyatları, aylık bazda Ekim ayında yüzde 0.63, Kasım ayında ise yüzde 1.85 azalmıştı. Tabii afetler yüzünden Aralık ayında tarımda üretici fiyatları yüzde 3.51, Ocak ayında ise yüzde 9.51 artmıştı.

Genel tüketici enflasyonunun yüzde 0.81, gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyat artışının yüzde 0.84 olduğu bir ortamda tarımda üretici enflasyonunun yüzde 1.36 gerilemesi çiftçinin enflasyonun sorumlusu olmadığını göstermektedir. Yaşanan tabii afetlere, sel felaketlerine, kar yağışlarına, fırtınalara, seralardaki hasara, üretim, depolama ve nakliyedeki sorunlara rağmen tarımda üretici fiyatlarının gerilemesi üreticimizi mağdur etmiştir.”

Şubat ayında en fazla fiyat artışının, artık üretim sezonunun sonlarına gelen turunçgillerde görüldüğünü belirten Bayraktar, en fazla fiyat artışının turunçgillerde olduğunu ve yüzde 10.40 arttığını bildirdi.

Fiyatlar sebze ve meyvede geriledi

Bayraktar, tabii afetlerin en fazla etkilediği, sebze, kavun-karpuz, kök ve yumrularda fiyatların yüzde 9.06 gerilediğini belirtti. Doğal afetlerin en fazla etkilediği sebzede, kavun-karpuz, kök ve yumrulardaki fiyat düşüşünün tarımda üretici fiyatlarının gerilemesinin en büyük sebebi olduğunu vurgulayan Bayraktar, lifli bitkilerde yüzde 1.40, ağaç çalı meyveleri ve sert kabuklu meyvelerde ise yüzde 3.06 fiyat düşüşü yaşandığını bildirdi.