ANTALYA’da düzenlenen Growtech Eurasia Fuarı’na katılan işadamı Yüksel Güler ve İnci Oto, Amerika’da geliştirilen ve Türkiye’de üretilen ürün sayesinde gübre ve zirai ilaca gerek kalmadan tarım yapılabileceğini; Niğde ile Nevşehir bölgesinde 500 bin dönüm patates ekilen alanın hastalıklı olan 200 bin dönümünde kullanılması halinde Türkiye’deki patates rekoltesinin değişeceğini söyledi.

Antalya’da bu yıl 15’incisi düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na katılan ‘Agromajör’ adlı ürünleriyle katılan işadamı Yüksel Güler ve şirket ortağı İnci Oto, tarımda zirai ilaç dönemini bitireceklerini söyledi. Nano teknolojiyle üretilen ilaç sayesinde hem toprağı temizleyip hem de doğal ürünler yetiştirdiklerini belirten İnci Oto, “Çocukluğumuzun tatlarına döndük. Bütün çiftçilerin her zaman şikayet etmiş olduğu bitlenme ya da böceklenme yüzünden kaliteli ürün alınamıyordu. 1 yıldır AR-GE çalışması yapıyoruz. Ziraat mühendislerimize tonlarca ürün verdik ve enstitülerden neticelerini aldık. Bizim ürünümüzle yetiştirilen ve bizim ürünümüz kullanılmadan yetiştirilenler arasındaki fark bir mucize” dedi.

ANTALYA'DA DUZENLENEN GROWTECH EURASIA FUARI'NA KATILAN ISADAMI YUKSEL GULER VE INCI OTO (FOTODAKILER), AMERIKA'DA GELISTIRILEN VE TURKIYE'DE URETILEN URUN SAYESINDE GUBRE VE ZIRAI ILACA GEREK KALMADAN TARIM YAPILABILECEGINI, NIGDE ILE NEVSEHIR BOLGESINDE 500 BIN DONUM PATATES EKILEN ALANIN HASTALIKLI OLAN 200 BIN DONUMUNDE KULLANILMASI HALINDE TURKIYE'DEKI PATATES REKOLTESININ DEGISECEGINI SOYLEDI.(FOTO:AKIF ARICI/ANTALYA-DHA)
ANTALYA’DA DUZENLENEN GROWTECH EURASIA FUARI’NA KATILAN ISADAMI YUKSEL GULER VE INCI OTO (FOTODAKILER), AMERIKA’DA GELISTIRILEN VE TURKIYE’DE URETILEN URUN SAYESINDE GUBRE VE ZIRAI ILACA GEREK KALMADAN TARIM YAPILABILECEGINI, NIGDE ILE NEVSEHIR BOLGESINDE 500 BIN DONUM PATATES EKILEN ALANIN HASTALIKLI OLAN 200 BIN DONUMUNDE KULLANILMASI HALINDE TURKIYE’DEKI PATATES REKOLTESININ DEGISECEGINI SOYLEDI.(FOTO:AKIF ARICI/ANTALYA-DHA)

Ürünlerinin bir zirai ilaç ya da gübre olmadığını dikkati çeken Oto, “Tamamen vitamin ve minerallerle dolu bir ürün. Yoncaya kullandık ve ineklerin süt verimi arttı. Gübreyle şimdiye kadar verilmiş zararı topraktan temizleyen bir detoks diyebiliriz” diye konuştu.

Ürünün ilk yıl 1 dekara 100 kilo, 2’nci yıl 25 kilo, 3’üncü yıl ise 10 kilo olmak üzere gittikçe azalan miktarda kullanılacağını açıklayan Yüksel Güler, Nevşehir’de patates kanseri olan bir üreticinin ürünü kullanarak hastalığı atlattığını anlattı. Gri renkli toprağın eski haline döndüğünü ve ürünün düzgün kullanıldığında her yıl azalarak uygulandığına dikkati çeken Yüksel, şöyle konuştu:

“ABD’de geliştirilen ürün Türkiye’de piyasaya sürüldü. Aşırı gübre, aşırı sulama ve aşırı tarımdan dolayı yorulan, mineral bakımından yoksul hale gelen toprağın yapısını düzenliyor, aynı zamanda eksilen mineralleri tamamlıyor. Hatta kalan toksinleri de bünyesine alarak toprağı arındırıyor. Arındırma ve besleme işlemi sonucunda bitkiler daha verimli, lezzetli ve daha fazla ürün vermeye başlıyor. Ülkemizin aşırı tarımdan yorulan, hatta tarım özelliğini kaybeden topraklarının kazanılmasında ciddi etkili olacak. En çok dikkat çeken Niğde ve Nevşehir bölgesinde 500 bin dönüm patates ekilen alanın 200 bin dönümü hastalıklı. Bölgede bu ürünün kullanılması halinde Türkiye’de patates rekoltesinde ciddi katkı sağlayacaktır.”

Yakın tarihte ihracatın da başlayacağına değinen Yüksel, Orta Asya ve Afrika’nın yanı sıra, Avrupa’dan da talep gelmeye başladığının altını çizdi.