Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar’ın yağlı güreş turnuvalarının zirvesi olduğunu belirterek “Bu yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz çok heyecanlı ve çekişmeli olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu heyecan dolu güreşlerimize izlemeye davet ediyorum. Turnuvaya katılacak tüm güreşçilerimize de başarılar diliyorum” dedi.

Bu yıl 655’incisi düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başlıyor. 22 Temmuz Cuma günü çayıra çıkacak olan pehlivanlar mücadele edecek. 24 Temmuz Pazar günü de 2016 yılının Tarihi Kırkpınar başpehlivanının belirleneceği final güreşiyle sona erecek. Ayrıca bu yıl Kırkpınar güreşinde çeşitli etkinlikler ve konserlerin verilmesi planlanırken yaşadığımız hain darbe girişiminde şehit düşen vatandaş ve polisimize saygı nedeniyle iptal edildi.
655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 22-24 Temmuz tarihinde başlıyor. Bu yıl rekor seviyede katılım sağlanırken yaklaşık 2 bin pehlivan Er Meydanına çıkacak. Kırkpınar’da geçen yıl 54 olan Başpehlivan güreşlerinde bu yıl pehlivan sayısı 56’ya çıktı.

ALTIN KEMER YILI DEĞİL

Kurallar gereği altın kemerin ebedi sahibi olunması için bir başpehlivanın üst üste üç kez “Kırkpınar Başpehlivanı” unvanını alarak altın kemeri takması gerekiyor. Geçen yıl başpehlivan olan Antalyalı Orhan Okulu altın kemere rakiplerine göre en yakın aday. Okulu’nun altın kemerin ebedi sahibi olabilmesi için serisini bu yıl da Başpehlivan olması gerekiyor.