Tarihi Aya Haralambos Kilisesi’nde gerçekleştirilen konserde; festivalin sanat yönetmenliğini de üstlenen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil keman, Jano Lisboa viyola, Gözde Yaşar viyolonsel ve İris Şentürker ise piyano çalarak oda müziğinin seçkin eserleriyle sanatseverlere keyifli bir gece yaşattı. Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever konseri izledi. Tarihi Aya Haralambos Kilisesi, konseri izlemeye gelenlerle tamamen doldu.

“GÖSTERİLEN İLGİDEN MEMNUNUZ”

CESME 2'INCI ULUSLARARASI KLASIK MUZIK FESTIVALI'NIN IKINCI KONSERINDE, ODA MUZIGI'NIN SECKIN ESERLERI SESLENDIRILDI.MIMAR SINAN GUZEL SANATLAR UNIVERSITESI ISTANBUL DEVLET KONSERVATUVARI MUDURU PROF. CIGDEM IYICIL KEMAN, JANO LISBOA VIYOLA, GOZDE YASAR (FOTOGRAFTA) VIYOLONSEL VE IRIS SENTURKER ISE PIYANO CALARAK ODA MUZIGININ SECKIN ESERLERIYLE SANATSEVERLERE KEYIFLI BIR GECE YASATTI. (FOTO: CESME, DHA)
CESME 2’INCI ULUSLARARASI KLASIK MUZIK FESTIVALI’NIN IKINCI KONSERINDE, ODA MUZIGI’NIN SECKIN ESERLERI SESLENDIRILDI.MIMAR SINAN GUZEL SANATLAR UNIVERSITESI ISTANBUL DEVLET KONSERVATUVARI MUDURU PROF. CIGDEM IYICIL KEMAN, JANO LISBOA VIYOLA, GOZDE YASAR (FOTOGRAFTA) VIYOLONSEL VE IRIS SENTURKER ISE PIYANO CALARAK ODA MUZIGININ SECKIN ESERLERIYLE SANATSEVERLERE KEYIFLI BIR GECE YASATTI. (FOTO: CESME, DHA)

Konser öncesi kısa bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede, Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin oldukça yoğun bir ilgiyle devam ettiğine dikkat çekerek, “Sanatseverler tarihi bir atmosferde klasik müziğin önemli eserlerini, dünyaca ünlü usta sanatçılardan dinleme imkanına kavuştular.

 

Çeşme için böyle bir festivalin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Klasik Müzik Festivali’ni, kapsamını daha da genişleterek gelenekselleştirmeyi amaçlıyoruz. Sanatseverlere Çeşme’nin büyülü atmosferinde klasik müzik keyfi yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Klasik müziğin halkla bütünleşmesini sağladığımızı düşünüyoruz. Aya Haralambos Kilisesi’ndeki doluluk da bunu gösteriyor. Halkımızın gösterdiği ilgiden memnunuz. Önümüzdeki yıllarda daha da başarılı bir festival olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Festivalin sanat yönetmenliğine de üstlenen Prof. Çiğdem İyicil, oda müziği konserinde kemanıyla sanatseverlerin karşısına çıkmadan önce yaptığı kısa açıklamada, oda müziğinin seçkin eserleriyle sanatseverlerin karşısına çıkacaklarını belirterek, “Güzel bir konser olacağını düşünüyorum” dedi.

CESME 2'INCI ULUSLARARASI KLASIK MUZIK FESTIVALI'NIN IKINCI KONSERINDE, ODA MUZIGI'NIN SECKIN ESERLERI SESLENDIRILDI.(FOTO: CESME, DHA)
CESME 2’INCI ULUSLARARASI KLASIK MUZIK FESTIVALI’NIN IKINCI KONSERINDE, ODA MUZIGI’NIN SECKIN ESERLERI SESLENDIRILDI.(FOTO: CESME, DHA)

“İLGİDEN ÇOK MEMNUNUZ”

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nden birincilikle mezun olduktan sonra yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi yapan, konserlerinde, viyolonsel çalarken adeta müzikle bütünleşen Gözde Yaşar ise “Bir müzisyenin en hoşuna giden şey, farklı yerlerde, farklı akustiği olan mekanlarda konser verebilmek. Bazı mekanlarda konser vermek gerçekten zor olabiliyor. Çeşme’de olmaktan çok mutluyuz. Özellikle konser verdiğimiz tarihi kilisenin akustiği mükemmel” dedi.