Türkiye PKK Terör belası ile benim yaptığım askeri operasyonda Kütahyalı Çavuşum Mehmet Günaydın’ın kollarımda Şehit olması ile başladı.
Zaman zaman resmi belgelerle de Genelkurmay Başkanlarına, siyasilere ispat ettim ama ne fayda. Türkiye 15 Ağustos 1984 tarihinde Eruh’ta jandarma karakoluna baskın yapan PKK Jandarma er Süleyman Aydın’ı Şehit etti.
2 Ekim 1984’de Şemdinli Jandarma karakolunu bastı ve 1 Yüzbaşı, 1 Astsubay ve 1 erimizi Şehit etti. Dönemin Başbakanı Rahmetli Turgut Özal’ın 8 Ekim’deki Şemdinli ziyaretini Günaydın Gazetesi muhabiri olarak izledim ve haberim 9 Ekim’de 1. Sayfadan yayınlandı.
Van Jandarma Tugay komutanı ve Hakkâri Operasyon Bölgesi Sorumlusu Tuğgeneral Kenan Sancar Özal’a verdiği brifingde, “ Doğudaki teröristleri Barzani’ler destekliyor” dedi. Sancar Askerimizi Şehit eden 7 PKK Apocunun yakalandığını söyledi.
Özal Şemdinli halkına hitap ederken, “ Gafiller 50 Milyonu karşılarında bulurlar. Karşılarında büyük bir Vatan, koskoca bir millet vardır. Hayale koşmamalarını tavsiye ediyorum” dedi
Rahmetli Özal Talabani ve Barzani’ye Türk Pasaportu da vererek PKK terörünün bitirilmesi için kendilerini Türkiye’ye davet edip görüştü
26 YIL SONRA
Kahpe PKK 20 Haziran 2010 tarihinde yine Şemdinli’de Karakola saldırdı ve 11 askerimizi Şehit etti.
21 Haziran’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkanlığında Güvenlik Zirvesi toplandı. Karar şu başlıkla açıklandı: BARZANİ’YE UYARI…
Güvenlik Zirvesine Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Komutanlar Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Zirveden 6 önemli karar çıktı:
1- MİT ve Emniyet İstihbarat bölgede daha aktif olacak,
2- Yüz yüze istihbarat için ödenek verilecek,
3- Amerika ile birleştirilen istihbarat Barzani yönetimine tedbir alması için iletilecek,
4- MİT bölgede Irak, İran ve Suriye’yi kapsayacak çalışma içine girecek ve bilgiler Amerika ile koordine edilecek,
5- Sınır bölgelerine daha eğitimli profesyonel askerlerle takviye edilecek,
6- Komando Tugayları tamamen uzman erbaşlarla oluşturulacak.
Cemil Çiçek: Taşeronlar yardım ve yataklık yapan ülkelerdir” dedi.
Devlet Bahçeli: Bu işin sonu felaket” dedi.
BDP Grup Başkanvekili: “ Bu 29. Kürt isyanıdır” dedi.
3 YIL SONRA:
Çözüm sürecinde gelinen son nokta TARİHİ, BÜYÜK Diyarbakır buluşmasıydı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine hanımı Diyarbakır Havaalanında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir HDP Milletvekilleri ile ilk kez resmi törenle karşıladı.
Erdoğan konuşmasında, “Erbil’de kendimizi evimizde hissediyorsak sizde burada kendinizi evinizde hissedin. Bugün büyük kucaklaşmaya, büyük buluşmaya şahit oluyoruz. Bu hasrete, özleme son veriyoruz. Hoş geldin Şivan Perwer diyoruz. Evine, baba ocağına hoş geldin.
Diyarbakır kardeşlik şehri, Diyarbakır biz kardeşiz ezelden kardeşiz. Biz sadece yol arkadaşı değiliz. Biz pazara kadar değil mahşere kadar biriz beraberiz.”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da yaptığı tarihi konuşmada, “Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri genel af sinyali olarak yorumlandı. Öte yandan Başbakan Erdoğan ilk kez Kürdistan kelimesini kullandı.
Erdoğan’ın davet ettiği ve büyük bir heyetle karayolu ile gelen Barzani de, “Annelerin gözyaşlarını dindirmeye geçlerin ölmesine son vermeye ahdettik. Birbirini kabul etmek, kardeşlik yöntemleriyle yaşamak zamanıdır” dedi.
Barzani, “Diyarbakırlı kardeşim, Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Zaza kardeşim, Arap kardeşim bu Cumhuriyet senin Cumhuriyetin.” Diye konuştu.
Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses’in sahnede düet yaptığı türkünün adı “Megri” (Ağlama) idi ama Emine Erdoğan gözyaşlarını tutamadı. Erdoğan’ın konuşması sırasındaysa, protokoldeki birçok ismin ağladığı görüldü.
2 YIL SONRA BUGÜN:
Dağlıca’da 16 Askerimizin şehit edilmesi, ertesi günü 14 Polisimizin şehit edilmesi ile Çözüm süreci, yaşananlar büyük bir tepkiye neden oldu.
Çünkü 20 Temmuz’dan bu yana Türkiye Toplam 115 Şehit verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “400 Milletvekili” sözleri Gazetelerin basılması ve muhalefetin eleştirdiği Erdoğan dün, “ Bölücü terör örgütünün arkasında olduğu bu siyasi hareket de tamamen illegal görüntü vermeye başlamıştır” diye konuştu.
Erdoğan, “ Bunların talimatını Tayyip Erdoğan mı Başbakan mı veriyor? Yoksa kendileri mi veriyor? Yaşanan durumu Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a yükleyerek sorumluluklarından kaçmaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı’nı suçlayarak hedef şaşırtıyorlar” dedi.
Şimdi ben de size tarihi belgeler, resmi açıklamalar ile tüm gerçekleri ortaya koyuyorum.
PKK TERÖRÜNÜ KİMLER DESTEKLİYOR?” DİYE SORANLAR BUYURUN GÖRÜN, OKUYUN İŞTE TARİHİ BELGELERLE PKK BARZANİ VE………….
Bundan sonrasının yorumu sizin, nokta noktaları sizler tamamlayın