19 Mayıs Stadyumu 2018 yılının ilk aylarında yıkılacak. Yeni stadyumun inşaatının ise 2019-2020 futbol sezonu sonunda bitmesi bekleniyor.

Gençlerbirliği Ostim, Ankaragücü Yenikent ve Hacettepesporun ise üç alternatifi var. Hecettepespor, Çubuk, Gölbaşı veya Ostim statlarından birini tercih edecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığının 19 Mayıs Stadının yıkılarak yerine 45 veya 50 bin kişilik yeni stat yapma kararı almasının ardından uzun zamandır süren belirsizlik bugün sona erdi. Bu stadı kullanan Gençlerbirliği, Ankaragücü ve stat trübünlerinin altında bulunan 50 amatör spor kulübünün ne olacağı merak konusu olmuştu. Bugün Gençlik ve Spor Bakanlığı, spor genel müdürlüğünde yapılan toplantıda, belirsizlik sona erdi.

SPOR BAKANLIĞI AMATÖR KULÜPLERE MÜJDEYİ VERDİ.

Stat altında bulunan 50 amatör spor kulüp Ankara Tandoğan semtinde bulunan bina Amatör spor kulüplerine verildi. Binanın tadilatına bu hafta başlanacak. Mevcut Bina amatör kulüplerin kullanımına uygun hale getirerek amatör spora yakışır modern görünüme kavuşturulduktan sonra kulüplere teslim edilecek. Amatör camiasında da Bakan Kılıç’a bu olaydan dolayı teşekkür etti.

GENÇLERBİRLİĞİ MAÇLARINI OSTİM STADINDA OYNAYACAK.

Başkent ekibi, stat inşaatı bitene kadar 4 büyükler ile sahasında yapacağı karşılaşmaları ise, Afyon, Eskişehir, Konya veya Mersin’de oynayacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yenikent statyumunu Gençlerbirliği’ne vermediği ortaya çıktı. Bir buçuk ay önce yazılı olarak müracaat eden Gençlerbirliği yönetimine bu güne kadar hiçbir dönüş yapılmadığı öğrenilirken, Yenikent stadyumu Gökçek tarafından Ankaragücü’ne tahsis edildi. 1. Lige yükselen Ankaragücü ve Osmanlıspor ile Yeni Kent stadını kullanacak.

OSTİM STADINDA NELER EKSİK:

Gençlerbirliği’ne tahsis edilen Ostim Stadındaki eksikler iki gün içinde tespit edilecek ve onarım çalışmaları başlayacak. Tüm masrafını Spor Bakanlığının karşılayacağı stadyumun 4 bin 700 olan kapasite, kale arkalarına yapılacak olan portatif tribünle 6 bin 700 olacak. Kale arkaları tribünleri olmayan, Işıklandırmanın yetersiz olduğu stadyumda soyunma odaları da yenilenecek. Ayrıca basın ve protokol tribünleri yapılacak.

Gençlerbirliği ligin ilk iki maçını 19 Mayıs Stadında oynayabilir. Ostim stadının eksiklerinin tamamlanamaması durumunda Başkent ekibi ligdeki iki iç saha maçını mevcut statda oynama ihtimali olabilir. 11 Ağustos tarihinde başlayacak olan Süper Lig öncesi Ostim Stadının yetiştirilmesi halinde, tarihi Ankara 19 Mayıs Stadyumuna veda ise, geleneksel olarak her yıl yapılan (TSYD) Türkiye Spor Yazarları Ankara şubesinin futbol turnuvası ile olacağı öğrenildi.

19 MAYIS STADI İNŞAATI NE ZAMAN BAŞLAYACAK!

1936 Yılında yapılan Ankara 19 Mayıs statyumu için yıkım tarihi 2018 yılının ilk ayları gözüküyor!